Suurte risupesade välimääraja

Postitatud: 20.03.2012 | Rubriik:

Eesti ja Läti Ornitoloogiaühingu koostöös on valminud väike taskumääraja metsast leitud suurte pesade omaniku tuvastamiseks. Raamatus on teavet 14 liigi kohta, kellest enamik on kotkad ja suuremad röövlinnud, lisaks must-toonekurg ja ronk. Iga liigi kohta leiab ohtralt infot alates fotodest kuni mitmesuguste graafikuteni. Raamat valmis EOÜ ja Läti Looduse Fondi ühisprojekti „Kotkad riigipiire ei tunne“ raames ning seda jagatakse neile, kes oma töös selliste pesadega kokku puutuvad. Raamatu saab tasuta allalaadida siit . Lisateave: 5034799, Urmas Sellis.

Aafrikas talvitunud rändavad kõik

Postitatud: 11.03.2012 | Rubriik:

Kümnendaks märtsiks on kevadrändele asunud kõik meie linnud peale suur-konnakotkaste ja sookure. Suur-konnakotkaste hulka võime poolenisti lugeda ka Luule, sest nüüdseks on geneetiline analüüs näidanud tema emana suur-konnakotkast ja isana väike-konnakotkast. Talvitusala valikul on Luule olnud rohkem ema poolt saadud instinktide mõju all.

Juhtimas on praegustest rändajatest kõige lähemal talvitanud Raivo, kes jõudis oma igakevadisse peatuskohta Bulgaarias, Plovdivi provintsis, Rakovski küla lähedal. Vähemalt 7.-9. märtsil oli ta nende paisjärvede juures (saate võrrelda lõuna suunast tehtud fotot ja Google Maps satelliidifotosid rändekaardil – tagumise järve ääres meeldib Raivol olla).

Kalakotkas Erika jõudis ka oma rändepeatuskohta Niiluse delta servas, Kairo lähedal (ta kogub seal jõudu nii sügisel kui kevadel).

Ka must-toonekurg Raivo hakkas tulema

Postitatud: 02.03.2012 | Rubriik:

Tundub, et vähemalt osad meie linnud alustasid tänavu kevadrännet varem kui mullu. Kolm päeva peale Pirsut alustas Raivo, aga tema edumaa on üsna suur, sest Raivo talvitas Iisraelis (so Eestile poole lähemal). Raivo on meie kõige staažikam informaator, alates 2006. aastast.

Pirsu aga rühib esialgu Niluse suunas ja siis tõenäoliselt pöörab noka põhja poole. Küllap ta siiski teeb pikema vahepeatuse kuskil.

Luule saatja hakkas nüüd korralikult tööle, aga Sitsiilia linnukaitsjad ei soovitanud tema täpseid asukohti kaardil näidata enne kui Luule rändele asub. Ilmselt on selleks soovituseks põhjust. Tänavu talvel leiti vaid üks konnakotkas Sitsiilias talvitamas ja see oli Luule. Tavaliselt on neid seal olnuyd 2-3.

Esimene kevadrändur alustas

Postitatud: 26.02.2012 | Rubriik:

23. veebruaril alustas must-toonekurg Pirsu juba oma kevadrännet Kamerunist – ilmselt soovib ta tänavu olla pesapaigal enne oma paarilist.

Must-toonekurg Raivo ei käinud sel talvel Keenias, ta liigub ringi Jordani orus Iisraelis.

Hea uudis on see, et Luule ikka saadab meile pisut infot, aga millegipärast ei jätku energiat nii palju, et GPS asukohta salvestada. Argos asukohad viitavad tema püsimisele Sitsiilia idarannikul. Võimalik, et Luule ei lenda palju ja tiivasuled katavad pisut saatja päikesepaneele.

Leida liikus juba veebruari alguses Niiluse äärest 500km ida poole, Etioopiasse – see on umbes sama manööver nagu ta tegi kaks aastat tagasi.
Et talvitajad on enamasti pisut enam lõunas kui tavaliselt, siis võib oletada, et Sahaaara taga on kuivem kui keskmisel aastal.
Kes alustab kevadrännet järgmisena?

Saatjatega kotkaste-kurgede rändekaart on veebis üleval

Postitatud: 14.02.2012 | Rubriik:

Kotkaklubil on valminud interaktiivne online kaardirakendus saatjatega lindude jälgimiseks. Kaardil on võimalik vaadata 28 erineva linnu teekondi nii kevad- kui sügisrändel ja talvitamisaladel alates 2005. aastast. Kuna taustakaardiks on Google Maps, siis saab huviline liikuda kaardil nii horisontaalselt kui vertikaalselt (st zoomida vastavalt vajadusele tuvastamaks, missuguses metsatukas kotkas näiteks ööbinud on).

Kotkaklubilt on viimase nelja aasta jooksul sadu kordi küsitud lisainfot saatjatega lindude kohta. Online kaart võimaldab kõigil huvilistel see info endal kätte saada. Rändekaardil on võimalik valida huvipakkuv lind (näiteks must-toonekurg Raivo) ja vaadata missugune on tema rändetee sügisel ja kevadel ning kas see erineb eri aastatel. Samuti on seal soovi korral näha talvitamiskohtades toimunud liikumised. Vaid pesitsusaegseid lindude asukohti me ei näita.

Valida saab eesti- ja ingliskeelse versiooni vahel. Kaart sisaldab lühiinfot kuvatud liikide ja konkreetsete lindude kohta, samuti on enamiku lindude pildid vaatamiseks lisatud. Rännet saab vaadata jäljena kaardil või käivitada animatsioon ning jälgida seda nagu võidusõitu pesitsus- ja talvitamisala vahel. Kui aga on soov põhjalikumalt süveneda, siis saab kerida ajas edasi-tagasi, vastavalt soovile kas päevase või nädalase sammuga.

Kaardi andmeid uuendatakse konkreetse linnu kohta 3-10 päeva järel, olenevalt saatja programmist – talvel tulevad uued andmed harvem, suvel tihedamini. Aga kuna eri lindude programmid on erinevad, siis rände ajal me uuendame praktiliselt iga päev kaardi andmeid.

Lehel on ka uudisteveerg tähtsamate sündmuste kajastamiseks.

Rändekaardi programmi koostas IT firma 5D Vision ja toetas Keskkonnaamet. Suuremas osas on siiski tegemist mitme inimese vabatahtliku tööga. Saatjate ostmisel ja tööshoidmisel on kaasa aidanud Euroopa Liit, Keskkonnaamet, Tartu Ülikool, Eesti Maaülikool, RMK, Eesti Põlevkivi, KIK, Eesti Ornitoloogiaühing jt. Kasutatud piltide saamisloos on oluline osa proua Thea Asmus’el.