Kaamerad

Kaamerad

Merikotkas

Kaljukotkas

Suur-konnakotkas

Kalakotkas
Võrumaa

Kalakotkas
Tartumaa

Must-toonekurg

Soov piiluda kotkaste ja must-toonekurgede pesaellu on kotkameestel alati olnud, kuid kuidas teha seda inimpelglikke linde liialt häirimata? Lahendus leiti 2007. aastal, mil heade toetajate abiga paigaldas Kotkaklubi Urmas Sellise eestvedamisel veebikaamera Jõgevamaale must-toonekurgede Tooni ja Donna pesale. AS Kerneli ja EENet’i võrkude kaudu jõudis kaamerapilt metsasügavusest kõigi huviliste arvutiekraanidele – otseülekandes ning reklaamivabalt. Tipphetkedel jälgis eesti must-toonekurgede pesaelu korraga ligi 2000 inimest meie lähiriikidest Hongkongi ja Kanadani.

Kurekaamera edust tiivustatult alustati 2009. aastal otseülekannet ka merikotkaste Linda ja Sulevi ning väike-konnakotkaste Eha ja Koidu pesalt. Peatselt lisandusid salasilmad kalakotkaste juurde. 2017. aastal jõudis kaamera suur-konnakotka ja 2018. aastal kaljukotka pessa.

Kaheteistkümne aasta jooksul on jälgitud koguni viitteist erinevat kotkaste ja must-toonekure pesa. Mõnda aasta või kaks, Võrumaa kalakotkapesa aga juba seitse hooaega. Kaamerasilma ees on selle aja jooksul tuule tiibadesse saanud 23 must-toonekure, 9
merikotka, 22 kalakotka, 4 väike-konnakotka ning üks suur-konnakotka poeg. Kümnete tuhandete tundide jagu videomaterjali on kotkauurijatele andnud ohtralt teadmisi lindude salapärasest pesaelust, kuid mis peamine – pakkunud üha kiireneva elutempo juures
vaatajatele võimalust pageda linnulaulu ja metsamüha keskele, kus aeg kulgeb hoopis teises rütmis.

Must-toonekure pesakaamera

Tooni, Donna ja Padise pesa Jõgevamaal (2007-2010)

2007. aasta kevadel paigaldati pesakaamera Jõgevamaale Tooni ja Donna pesa juurde. Kurepaar saabus pesale 15. aprillil ning neli muna muneti ajavahemikus 20-26. aprill. Pojad koorusid 25-28. mail, kuid neljast koorunud pojast ühe – kõige väetima – kõrvaldas isaslind Tooni pesast 31. mail. Poegade arvu korrigeerimine ei ole must-toonekure puhul haruldane. Toidunappuse korral aitab see tagada teistele poegadele suurema ellujäämisvõimaluse. Kolm alles jäänud poega rõngastati 2. juulil ning pesast lahkusid nad esmakordselt 30. juulil. Viimast korda nähti must-toonekurgi kaamera ees 19. augustil.

2008. aastal oli Donna kaaslaseks uus isaslind Padis. GPS-saatjaga varustatud isaslind Tooni oli hukkunud sügisrändel Iisraeli ja Liibanoni vahelisel Golani kõrgendikul. Esimesed kolm muna muneti 9-12. aprillil. 14. aprillil ründas pesa võõras must-toonekurg, kes viskas ühe muna pesast alla. Pesa kaitstes vigastas Padis tiiba. Donna munes 20. aprilliks veel kaks muna. Pojad koorusid 14-20. mail. Viiest pojast kaks sõi Donna aga vahetult peale nende koorumist ära. Võõras kurg külastas pesa suve jooksul veel korduvalt, kuid poegadele ohtlikuks ei saanud. Pojad rõngastati 16. juunil ja kõik kolm lennuvõimestusid juuli lõpus. Rännet alustasid kured 14. augustil.

2009 ja 2010. aastal Donna pesale ei saabunud. Padis külastas küll mõlemal aastal pesa, kuid uut kaaslast ei leidnud ning pesitsema ei asunud. 2010. aastal asustasid Jõgevamaa must-toonekure pesa lisaks Padisele ka väike-konnakotkad, kuid ka nemad seal ei pesitsenud.

Tiidu ja Tiina pesa Läänemaal (2011-2015)

2011. aastal paigaldati pesakaamera Läänemaale Tiidu ja Tiina pesa juurde. Ülekannet alustati 21. aprillil kui pesas oli juba üks muna. 26. aprilliks oli pesas neli muna. Pojad koorusid 25-27. mail ja rõngastati 1. juulil. Viimast korda nähti poegi pesal 28. augustil.

2012. aastal munes Tiina neli muna vahemikus 14-20. aprill. 20. mail koorusid kolm poega, kes rõngastati 29.juunil. Kolm päeva hiljem külastasid Tiidu ja Tiina pesa kure-uurija Urmas Sellis ning loomaarst Madis Leivits. Nokka vigastanud kurepoeg viidi Maaülikooli metsloomade kliinikusse ravile, kuid kahjuks teda aidata ei õnnestunud. Pessa jäänud kaks kurepoega asusid sügisrändele 9. augustil.

Karli ja Kati pesa Karulas (2016-2018)