Kaljukotka pesakaamera Soomaal (Kaljukotkas 1)

30.03.2024 | Rubriik:

OTSEÜLEKANNE
FOORUM

Kaljukotka pesakaamera asub inimasustusest kaugel Soomaa rabade vahel – territooriumil, mida kaljukotkad on asustanud vähemalt 20. saj. teisest poolest, mil legendaarne Eesti loodusuurija Viktor Masing (1925-2001) sealt kotkaste pesa leidis. Viimase veerandsaja aasta jooksul on kaljukotkastel sel territooriumil olnud vähemalt neli pesa. Kaameras nähtavat pesa on kotkad kasutanud alates 2011. aastast ning oleme seal toimuvat jälginud alates 2020. aastast. Selle aja jooksul on lennuvõimestunud kaks poega – üks poeg nii 2020. kui 2022. aastal. Möödunud aastal kaunistasid kaljukotkad Kalju ja Helju pesa väga hilja – alles märtsi lõpus – ning pesitsema ei asunud.

Isaslind Kalju sünnipaika me ei tea, kuid emaslind Helju vasakus jalas on metallrõngas. Eestis on kaljukotkad alates 1997. aastast saanud jalga kaks värvirõngast – paremasse jalga rohelise nn riigirõnga ja vasakusse kotkapoja sünniaastat tähistava värvikombinatsiooniga rõnga. Seega võime oletada, et rõngastatud emaslind on pärit Lätist. Täpselt me seda siiski ei tea, sest rõnga koodi pole seni õnnestunud lugeda.

Esimese muna munes Helju tänavu 15. märtsil ja teise 19. märtsil. Poja või poegade koorumist ootame 25. aprilli paiku. Kaljukotkastel lennuvõimestub üldjuhul vaid üks poeg, isegi kui algselt koorus kaks. Nõrgem poeg hukkub tavaliselt toidukonkurentsis tugevamaga. Pesa lähedusse jäävad pojad septembrini. Seda muidugi siis, kui kõik hästi läheb.

Otseülekannet Soomaa kaljukotkaste pesast saab vaadata Kotkaklubi YouTube kanalil https://www.youtube.com/Kotkaklubi.

  • 38 päeva vanune kaljukotkapoeg 2020. aasta suvel. Foto: Gunnar Sein 38 päeva vanune kaljukotkapoeg 2020. aasta suvel. Foto: Gunnar Sein
  • Pesalt avaneb vaade ümbritsevale rabamaastikule. Foto: Urmas Sellis Pesalt avaneb vaade ümbritsevale rabamaastikule. Foto: Urmas Sellis
  • Kaamera pesalt vaadatuna. Objektiivi varjasime niivõrd, kui see võimalik oli. Foto: Urmas Sellis Kaamera pesalt vaadatuna. Objektiivi varjasime niivõrd, kui see võimalik oli. Foto: Urmas Sellis
  • Objektiiv koos sensoriga on pesa juures, kuid kaamera põhiosa asub allpool. Foto: Urmas Sellis Objektiiv koos sensoriga on pesa juures, kuid kaamera põhiosa asub allpool. Foto: Urmas Sellis

Pesakaamera seadsid töökorda Urmas Sellis ja Gunnar Sein Kotkaklubist ning Omar Neiland (Beta Grupp OÜ). Pesa juures kasutame AXIS F41 kaamerat koos Omari tehtud mikrofoniga. Kaamera põhiosa asub allpool puutüvel, aga objektiiv koos sensoriga on pesa juures. Seetõttu paistab kaamera pesalt vaadates suhteliselt väike. Lisaks püüdsime kaamera objektiivi varjata niivõrd kui see võimalik oli.

Kaamera töötab akutoitel, mida laevad päikesepaneelid. Energia kokkuhoidmiseks lülitub kaamera pimeduse saabudes välja. Otseülekanne pesalt taastub päikesetõusul. Seni kui päikest on harva näha, võib energia puudusest esineda ülekandes katkestusi. Kaamerapilti edastame 4G mobiilse interneti kaudu, mistõttu võib intensiivse võrgukasutuse korral samuti esineda katkestusi ülekandes. Sama võib juhtuda hooldustööde ajal.

Vaatajatele edastatakse otseülekannet läbi Kotkaklubi YouTube kanali). Soovitame jälgida Kotkaklubi kanalit juhuks kui tehnilistel põhjustel tuleb pesakaamera otseülekanne taaskäivitada, mistõttu võib muutuda ülekande veebiaadress. Kotkaklubi kanalilt leiab hooaja edenedes ka kõik ülejäänud Eesti kotkaste ja must-toonekure pesakaamerad ning kassikaku kaamera.

Kaamera signaali voogedastuseks ettevalmistamine ja salvestamine toimub Eestimaa Looduse Fondi toel. Pesas toimuvat kajastab Looduskalendri foorum. Pesalt tuleva ülekande mitteärilistel eesmärkidel kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee). Vaderid on iga kaamera juurde oodatud, sest igal aastal tuleb mõned komponendid välja vahetada. Selleks meil viimased kaks aastat projektituge pole. Oleme Soomaa kaljukotka kaamera tööshoidmiseks (kaamera kevadine ülesseadmine, akude vahetamine, igapäevane kontroll, seadistamine, sügisene mahavõtmine jms.) kasutanud Kotkaklubi toetajate abi.

Suur tänu kõigile annetajatele!


Kaljukotkas 2 pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv, kaamera paigaldus, info jagamine, igapäevane haldus
Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi
Looduskalender – kaamera foorum veebis
Eestimaa Looduse Fond – serveriruum
Mitmed eraannetajad – ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine
Tuhanded vaatlejad – kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!