Saatjatega kotkaste-kurgede rändekaart on veebis üleval

14.02.2012 | Rubriik:

Kotkaklubil on valminud interaktiivne online kaardirakendus saatjatega lindude jälgimiseks. Kaardil on võimalik vaadata 28 erineva linnu teekondi nii kevad- kui sügisrändel ja talvitamisaladel alates 2005. aastast. Kuna taustakaardiks on Google Maps, siis saab huviline liikuda kaardil nii horisontaalselt kui vertikaalselt (st zoomida vastavalt vajadusele tuvastamaks, missuguses metsatukas kotkas näiteks ööbinud on).

Kotkaklubilt on viimase nelja aasta jooksul sadu kordi küsitud lisainfot saatjatega lindude kohta. Online kaart võimaldab kõigil huvilistel see info endal kätte saada. Rändekaardil on võimalik valida huvipakkuv lind (näiteks must-toonekurg Raivo) ja vaadata missugune on tema rändetee sügisel ja kevadel ning kas see erineb eri aastatel. Samuti on seal soovi korral näha talvitamiskohtades toimunud liikumised. Vaid pesitsusaegseid lindude asukohti me ei näita.

Valida saab eesti- ja ingliskeelse versiooni vahel. Kaart sisaldab lühiinfot kuvatud liikide ja konkreetsete lindude kohta, samuti on enamiku lindude pildid vaatamiseks lisatud. Rännet saab vaadata jäljena kaardil või käivitada animatsioon ning jälgida seda nagu võidusõitu pesitsus- ja talvitamisala vahel. Kui aga on soov põhjalikumalt süveneda, siis saab kerida ajas edasi-tagasi, vastavalt soovile kas päevase või nädalase sammuga.

Kaardi andmeid uuendatakse konkreetse linnu kohta 3-10 päeva järel, olenevalt saatja programmist – talvel tulevad uued andmed harvem, suvel tihedamini. Aga kuna eri lindude programmid on erinevad, siis rände ajal me uuendame praktiliselt iga päev kaardi andmeid.

Lehel on ka uudisteveerg tähtsamate sündmuste kajastamiseks.

Rändekaardi programmi koostas IT firma 5D Vision ja toetas Keskkonnaamet. Suuremas osas on siiski tegemist mitme inimese vabatahtliku tööga. Saatjate ostmisel ja tööshoidmisel on kaasa aidanud Euroopa Liit, Keskkonnaamet, Tartu Ülikool, Eesti Maaülikool, RMK, Eesti Põlevkivi, KIK, Eesti Ornitoloogiaühing jt. Kasutatud piltide saamisloos on oluline osa proua Thea Asmus’el.