Miks mõne linnu andmeid nii kaua peab ootama?

30.10.2012 | Rubriik:

Rändekaardi pidevad jälgijad on märganud, et uuendused ilmuvad kaardile üsna ebakorrapäraselt, erinevatel lindudel eri aegadel ja vahest jääb pikem vahe sisse.
Põhjuseid on selleks peamiselt kaks: ühest küljest laekuvad erinevate lindude andmed erinevate vaheaegadega (talvel 5-10 päeva), aga mõnikord jäävad tulemata plaanilised andmed või laekuvad ainult ebatäpsed Argose asukohad (viimaseid olema mõnikord kaardil kasutanud). Andmete mittelaekumisel võib omakorda olla mitu põhjust, neist kõige halvem on see, et lind on hukkunud ja saatja asub kohas, kust me signaali üles ei leia. Nii juhtus näiteks Nimetu merikotkaga, kes oli laskmise järel kukkunud selili kraavi ja seal polnud enam GSM mobiililevi, et andmeid saata ega ka saatjas asuv GPS ei suutnud läbi vee enam asukohti võtta. Loodame, et Nimetu mõrvar leitakse. Kotka käekäigule kaasa elanud inimesed üle maailma on algatanud isegi avaliku allkirjade kogumise, et uurimine soiku ei jääks.
Teine võimalus andmete mittelaekumiseks on energia puudus, st saatja peal olevad päikesepatareid ei suuda piisavalt energiat toota. Niisugune olukord tekib, kui ilm on pikemat aega pilvine, lind veedab enamuse ajast kuskil varjus või linnu suled katavad saatjat. Energia puudus pole enamasti probleemiks Aafrikas.
Kolmas põhjus on sagedamini just Aafrikas esinev, see on GSM mobiililevi puudumine. Sellel puhul saatja küll kogub GPS asukohti, aga saadab need ära kunagi siis, kui levisse satub. Samas, kui lind hukub niisuguses kohas, siis me ei saa reeglina teada tema hukkumiskohta. Mobiililevi kaudu toimivad meil merikotkad ja enamus kalakotkaid (va Erika). Mobillilevi kasutamine on tunduvalt odavam, kui varem kasutatud Argos satelliitside.
Seega 7. oktoobrist kadunud kalakotkas Eriks on loodetavati sattunud lihtsalt kohta, kus puudub GSM levi. Samamoodi kaovad aeg-ajalt teised kalakotkad levist. Ilze on kahtlaselt paigale jäänud Itaalia lõunaosas, aga see pole kindlasti leviprobleem. Noored merikotkad Sillu ja Meelis ei poseeri selga piisavalt valguse poole ja nende puhul tuleks oodata valgemaid ilmasid ning et nad rohkem ringi lendaksid. Suur-konnakotkas Tore liigub väga sarnaselt Tõnni esimese aasta teekonnaga… Ja väike-konnakotkas Karin jõudis talvituspiirkonda Zambias.