Suur-konnakotka kaamera

SUUR-KONNAKOTKA PESAKAAMERA
OTSEÜLEKANNE FOORUM

Suur-konnakotka pesakaamera on paigaldatud satelliitsaatjaga varustatud suur-konnakotka Tõnni pesa juurde. Suur-konnakotka näol on tegu väga vähearvuka liigiga, kelle pesitsuse jälgimine kaameraga aitab teadvustada selle liigi kaitse vajadust Eestis ja mujal. Otseülekanne toimub hiliskevadest sügiseni.

Tiiu ja Tõnn
Aasta 2017 2018 2019 2020 2021 Keskmine
Kurna suurus 2 2 2 1 1,75
Pesapoegade arv 1 2 2 1 1,50
Lennuvõimestunud poegade arv 1 1 1 1 1,00

Tiiu ja Tõnn Harjumaal (2017-2021)

2017. aastal paigaldati pesakaamera suur-konnakotkaste Tiiu ja Tõnni pesa juurde. Tõnni rännakuid oli jälgitud 2008. aastast, mil ta pesapojana satelliitsaatja sai. Haruldast suur-konnakotkast, kes talvitub Hispaanias El Hondo kaitsealal, kohati tema rännakutel rohkem kui viieteistkümnes riigis üle Euroopa. Tõnni saatja lakkas töötamast 2014. aastal, enne veel kui ta esimest korda pesitsema asus. Õnneliku juhuse läbi leidis Renno Nellis 2016. aasta kevadel Tõnni pesitsemast Harjumaalt tundmatu rõngastamata suur-konnakotkaga. Kui pesa leidmise aastal lennuvõimestus sealt üks poeg, siis aasta hiljem külastasid Tõnn ja Tiiu kaamerapesa vaid harvadel kordadel. Pesitsesid nad läheduses oma varupesas, kust lennuvõimestus konnakotkastele omaselt üks poeg.

2018. aastal otsustati kaamera paigaldada Tiiu ja Tõnni uue pesa juurde. Kotkad saabusid rändelt üheaegselt 7. aprillil ning asusid koheselt pesa ehitama. Kahest munast kurn oli pesas 24. aprilliks, kuid juuni esimestel päevadel koorus vaid üks poeg. Kuivanud kuusel olevasse pessa kotkapoega rõngastama ei mindud. Pesapuult lahkus poeg esmakordselt 8. augustil ning rändele suundusid suur-konnakotkad septembri esimeses pooles.

2019. aastal saabus Tõnn rändelt 2. aprillil ja Tiiu 3. aprillil. Esimene muna muneti 23. aprillil, teine neli päeva hiljem. Kaks poega koorusid juuni esimestel päevadel. Noorem hukkus nädal peale koorumist toidukonkurentsis vanema pojaga. Juuli alguses kadus mõneks ajaks kaamerapilt kui päikesepaneelid akude laadimiseks piisavalt energiat ei suutnud toota, kuid see lahenes iseenesest päikeseliste ilmade saabudes ning juuli lõpus võis juba jälgida kotkapoja lennuharjutusi. Pesast lahkus ta 4. augustil.

2020. aastal saabus esimesena rändelt satelliitsaatjaga Tõnn 5. aprillil. Emaslind Tiiut nägime esmakordselt 7. aprillil. Esimene muna oli pesas 23. aprillil. Kuna kaamerast pesa põhja ei näe, siis teise muna munemise täpset aega määrata ei õnnestunud. Pojad koorusid suhteliselt suure vanusevahega 2. ja 5. juunil. Ootuspäraselt jäi noorem poeg toidukonkurentsis vanemale alla ning hukkus 8. juunil. Ainus poeg lennuvõimestus 10. augustil.

2021. aastal nägime kaamera ees tegutsemas uut konnakotkapaari, sest suur-konnakotkas Tõnn jäi sügisrändel Hispaanias kadunuks. Emaslind Tiiu saabus 10. aprillil küll pesale, kuid esialgu tal kaaslast polnud. 28. aprillil saabus uus isaslind, keda arvame olevat suur-konnakotkas või hoopis hübriidne konnakotkas. Ainus muna muneti keskmisest hiljem 16. mail. Poeg koorus 24. juunil. Kaameral tekkisid 12. augustil tehnilised probleemid, mistõttu me poja lennuvõimestumist otsepildis ei näinud.

ALGUSESSE

PESAKAAMERAD

Vaata pesakaameraid ja loe kaamerates toimunust täpsemalt

MERIKOTKAS

KALJUKOTKAS

KALAKOTKAS

SUUR-KONNAKOTKAS

VÄIKE-KONNAKOTKAS

MUST-TOONEKURG

TALVINE KOTKAKAAMERA