Kaljukotka kaamera

KALJUKOTKA PESAKAAMERA
OTSEÜLEKANNE FOORUM

Kaljukotka pesakaamera asub inimasustusest kaugel Soomaa rabade vahel. Otseülekannet alustatakse hilistalvel ning see kestab eduka pesitsuse korral poegade lennuvõimestumiseni suve lõpul. Kaljukotkaste puhul on tavalised nö vaheaastad, mil pesa kaunistatakse küll värskete okstega, kuid sinna ei muneta.

Soomaa I Kalju ja Helju
Aasta 2018 2019 2020 2021 2022 Keskmine
Kurna suurus 0 2 1 2 1,67
Pesapoegade arv 0 2 0 2 1,33
Lennuvõimestunud poegade arv 0 1 0 1 0,67

Soomaa I pesa (2018-2019)

2018. aastal paigaldati esmakordselt kaamera kaljukotkaste pesa juurde Soomaal. Eelneval kolmel aastal oli selles pesas igal aastal lennuvõimestunud üks poeg. Kaljukotkaid nähti pesal esmakordselt 8. veebruaril. Emaslind on rõngastatud 2003. aastal Kesk-Eestis ning isaslind Lätis, kuid tema rõnganumbrit lugeda ei õnnestunud. Kaljukotkad külastasid pesa aktiivselt märtsi keskpaigani, kuid ei pesitsenud. Viimane pesakülastus oli 16. aprillil.

2019. aastal alustas kaljukotkakaamera ülekannet jaanuari lõpus, kuid kotkad pesale ei saabunud vaid ehitasid endale ligi kilomeetri kaugusele uue pesa. 7. märtsil võis kaameras lühiajaliselt näha tegutsemas kahte merikotkast: 3- või 4-aastast ning 2014. aastal Tartumaal rõngastatud vanalindu. Kuigi kotkad käitusid paarina olid nad pesitsemiseks veel liiga noored. Aprilli algul tõsteti kaamera kaljukotkapesalt Tartumaale väike-konnakotkaste Maia ja Magnuse pesale.

ALGUSESSE

Kalju ja Helju Soomaal (2020-…)

2020. aastal paigaldati veebikaamera varem jälgitud Soomaa kaljukotkapaari naaberterritooriumile. Kaameras nähtavat pesa on kaljukotkad kasutanud alates 2011. aastast, kusjuures selle aja jooksul on tuule tiibadesse saanud kokku kolm poega. Otseülekannet Kalju ja Helju pesalt alustati veebruari lõpus, mil kotkad olid pesa sättimist juba alustanud. Esimene muna muneti 11. märtsil ja teine 15. märtsil, kuid 5. aprillil tekkisid kaameral tehnilised probleemid, misjärel kadus videopilt. Alates 21. aprillil võis kaamerast kuulda äsjakoorunud poja häält ning kui 25. aprillil korraks ka videopilti nägi selgus, et mõlemast munast oli poeg koorunud. Nõrgem poeg jäi siiski toidukonkurentsis tugevamaga alla ning kui kotkamehed 29. mail pesa külastasid, et kaamera parandada ja kotkapoeg rõngastada oli pesas vaid üks, kuid hästi toidetud poeg. Kaljukotkaste ainus poeg lahkus esmakordselt pesast 3. juulil. Pesa lähedusse jäi ta sügiseni.

2021. aastal alustas kaljukotkakaamera juba jaanuaris. Esimene ja ühtlasi ainus muna muneti 21. märtsil. Esialgu kulges haudumine rahulikult, kuid 5. aprillil toimusid pesas dramaatilised sündmused. Pesale naasnud emaslind Helju purustas muna ja sõi selle sisu. Võime vaid oletada, mis sellise käitumise esile kutsus, kuid kirjanduses arvataks üldjuhul, et omamoodi lapsetapu põhjuseks on toidunappus. Tegu on väga haruldase sündmusega, mida Eestis varasemalt videopildis dokumenteeritud ei ole.

2022. aastal munes Helju kaks muna (15. ja 19. märtsil). Pojad koorusid aprilli lõpus. Kahe poja koorumisel kaljukotka pesas hukkub noorem poeg sageli vanema rünnaku tõttu või sureb nälga. Nii läks ka Kalju ja Helju pesas. 11. mail ründas vanem poeg nooremat, kes põgenes pesa servale ning kukkus pesast alla. Vanem poeg kosus jõudsalt. Ta lennuvõimestus 9. juulil. Pesal nägime teda viimast korda oktoobri alguses.

ALGUSESSE

PESAKAAMERAD

Vaata pesakaameraid ja loe kaamerates toimunust täpsemalt

MERIKOTKAS

KALJUKOTKAS

KALAKOTKAS

SUUR-KONNAKOTKAS

VÄIKE-KONNAKOTKAS

MUST-TOONEKURG

TALVINE KOTKAKAAMERA