Kaljukotka pesakaamera 2021

26.02.2021 | Rubriik:

OTSEÜLEKANNE
FOORUM

Kaljukotka pesakaamera asub inimasustusest kaugel Soomaa rabade vahel – territooriumil, mida kaljukotkad on asustanud vähemalt 20. saj. teisest poolest. Kaameras nähtavat pesa on kotkad kasutanud alates 2011. aastast. Sama pesa jälgisime kaamera abil ka 2020. aastal, mil seal sirgus üks kotkapoeg. Otseülekannet pesast saab vaadata Kotkaklubi YouTube kanalil https://www.youtube.com/Kotkaklubi.

Möödunud, 2020. aastal, saime kaasa elada kaljukotkaste Kalju ja Helju edukale pesitsusele. Pesas lennuvõimestus üks poeg, kellele Looduskalendri foorumis anti nimeks Kelly. Pesas toimunust loe pikemalt Looduskalendri foorumist või Kotkaklubi kodulehelt ning vaata salvestisi kanalil.

Isaslind Kalju sünnipaika me ei tea, kuid emaslind Helju vasakus jalas on metallrõngas, mis viitab tema Läti päritolule. Kindlalt me seda siiski veel ei tea, sest rõnga koodi pole seni õnnestunud lugeda.

Kaljukotkad hakkavad pesa sättima juba hilistalvel, mil pessa tuuakse rohelisi okaspuuoksi. Munemist alustavad kaljukotkad enamasti märtsi teisel poolel, kuid haruldased pole ka nö vaheaastad, mil pesa vaid värskete okstega kaunistatakse ja pesitsema ei asuta. Kaljukotka kurnas on üks kuni kaks muna, pojad kooruvad aprilli lõpus. Üldjuhul lennuvõimestub vaid üks poeg, isegi kui algselt koorus kaks. Nõrgem poeg hukkub tavaliselt toidukonkurentsis tugevamaga.

Pesakaamera seadsid jaanuari esimestel päevadel töökorda Urmas Sellis ja Gunnar Sein Kotkaklubist ning Omar Neiland (Beta Grupp OÜ). Pesa juures kasutame AXIS F41 kaamerat koos Omari tehtud mikrofoniga. Kaamera põhiosa asub allpool puutüvel, aga objektiiv koos sensoriga on pesa juures. Seetõttu paistab kaamera pesalt vaadates suhteliselt väike. Lisaks püüdsime kaamera objektiivi varjata niivõrd kui see võimalik oli.

Kaamera töötab akutoitel, mida laevad päikesepaneelid. Energia kokkuhoidmiseks lülitub kaamera pimeduse saabudes välja. Otseülekanne pesalt taastub päikesetõusul. Seni kui päikest on harva näha, võib energia puudusest esineda ülekandes katkestusi. Kaamerapilti edastame 4G mobiilse interneti kaudu, mistõttu võib intensiivse võrgukasutuse korral samuti esineda katkestusi ülekandes.

Vaatajatele edastatakse otseülekannet läbi Kotkaklubi YouTube kanali. Soovitame jälgida Kotkaklubi kanalit juhuks kui tehnilistel põhjustel tuleb pesakaamera ülekanne taaskäivitada, mistõttu võib muutuda ülekande veebiaadress. Kotkaklubi kanalilt leiab hooaja edenedes ka kõik ülejäänud Eesti kotkaste ja must-toonekure pesakaamerad ning metsisemängu kaamera.

Kaamera signaali voogedastuseks ettevalmistamine ja salvestamine toimub Eestimaa Looduse Fondi toel. Pesalt tuleva ülekande mitteärilistel eesmärkidel kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee). Vaderid on iga kaamera juurde oodatud, sest igal aastal tuleb mõned komponendid välja vahetada. Selleks meil projektituge pole. Keskkonnainvesteeringute Keskus toetab kaamerate ülespanekut, mahavõtmist ja hooldamist.


Kaljukotka pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv ja kaamera paigaldus ja info jagamine
Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi
Looduskalender – kaamera foorum veebis
Eestimaa Looduse Fond – serveriruum
Akukeskus Tartus – akuabi
Keskkonnainvesteeringute keskus – finantstugi igapäevasteks tegevusteks
Mitmed eraannetajad – ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine
Tuhanded vaatlejad – kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!