Väike-konnakotka pesakaamera 2020

10.06.2020 | Rubriik:

OTSEÜLEKANNE
FOORUM

Väike-konnakotkaste pesaelu oleme väikeste vaheaegadega jälginud alates 2009. aastast. Tänavune kotkapaar – Karin ja Indrek – on selle aja jooksul juba kuues. Tegemist on eelmisel aastal veebikaamerast nähtud Magnuse ja Maia naaberterritooriumiga, mis asub Tartumaa konnakotkaste uurimisalal, kus selle liigi ökoloogiat on uuritud alates 1990-ndate keskelt, st üle 20 aasta. Uurimisvahenditena kasutatakse GPS-jälgimisseadmeid, värvilisi jalarõngaid (Eesti värv on valge), rajakaameraid ning nüüd ka veebikaamerat. Seetõttu on vaatajate poolt foorumis dokumenteeritud käitumine heaks viiteks.

Mõlemad vanalinnud on varustatud jälgimisseadmetega, mille abil on neid kerge ka teineteisest eristada. Karini vanema põlvkonna saatjal on väljaulatuv antenn, mis Indreku omal puudub.

Emaslind Karinile paigaldasime satelliitsaatja 2011. aastal. Tema ja ta tollane paariline Kaarel olid esimesteks konnakotkasteks Eestis, kelle rändeteekondi satelliitsaatjate abil jälgisime. Kahjuks hukkus Kaarel juba samal aastal sügisrändel. Konnakotkaste ohte täis elust annab tunnistust ka Karini 2016. aasta paarilise Volli hukkumine salaküti kuuli läbi Tartu lähedal. Toimus see 23. augustil ehk ajal, mil pesas oli kasvamas poeg, kelle Karin isaslinnu surmamise järel üksi üles pidi kasvatama. Karini ligi 10 000 km pikkust rändeteekonda pesitsus- ja talvitusala vahel saab vaadata lindude rändekaardil.

Isaslind, kellele foorumis pandi A. H. Tammsaare Tõest ja Õigusest inspireerituna nimeks Indrek, kannab samuti satelliitsaatjat. See paigaldati talle 2019. aastal Eesti Maaülikkooli teadurite poolt, et uurida konnakotkaste elupaigakasutust põllumajandusmaastikus, misläbi välja töötada potentsiaalseid meetmeid konnakotkaste kaitseks. Indreku liikumisi avalikul rändekaardil ei kajastata.

Isaslind Indrek saabus tänavu rändelt 14. aprillil ja emaslind Karin nädal hiljem 20. aprillil. Ainsa muna munes Karin 1. mail ning peale 39 päeva haudumist koorus sellest 9. juuni hommikupoolikul poeg. Loodetavasti jätkub pesitsus edukalt. Foorumis on olulisemad sündmused kajastatud.

Pesa juures on kaamera AXIS F41 koos Omari tehtud mikrofoniga. Kuigi väike-konnakotkad pole üldiselt väga tundlikud kaamera suhtes pesa lähedal, maskeerisime kaamera siiski hästi ära. Seetõttu pole kaamera vaade päris puhas. Kaamera toimib akutoitel, mida laevad päikesepaneelid. Kaamerapilti edastame 4G mobiilse interneti kaudu, mistõttu võib intensiivse võrgukasutuse korral esineda katkestusi ülekandes. Vaatajatele striimimine toimub läbi YouTube kanali. Kaamera signaali striimimiseks ettevalmistamine ja salvestamine pole veel koduserverit leidnud, sellega tegeleb ajutiselt Beta Grupp OÜ.

Pesalt tuleva striimi kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee). Vaderid on iga kaamera juurde oodatud, sest igal aastal tuleb mõned komponendid välja vahetada. Selleks meil mingit projektituge pole. Keskkonnainvesteeringute Keskus toetab kaamerate ülespanekut, mahavõtmist ja hooldamist.


Väike-konnakotka pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv ja kaamera paigaldus
Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi
Looduskalender – kaamera kodu ja foorum veebis
Akukeskus Tartus – akuabi
Keskkonnainvesteeringute keskus – finantstugi
Mitmed eraannetajad – ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine
Tuhanded vaatlejad – kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!