Taaskohtumise särin

29.12.2020 | Rubriik:

Tekst: Urmas Sellis
Fotod: Urmas Sellis, Boris Belchev ja Valeri Štšerbatõh

Läinud jõuluaeg ei toonud ainult tavapäraselt särisevaid verivorste, vaid õige paljudele ka taaskohtumise mõnusat särinat. Meieni jõudsid uued teated 2013. aastal pesakaamera ees sirgunud merikotkas Illimari tegemistest.

Sajad tuhanded inimesed üle maailma jälgisid 2013. aastal merikotka veebikaamera kaudu Linda ning Sulevi pesitsemist ja pesapoja arengut. Seda alates veebruarist ja esimestest lumise pesa külastustest, kuni ühest munast poja koorumiseni ning rõngastusealiseks saamiseni. Praeguse videokvaliteediga ei anna tollast võrrelda, aga siis olime vägagi rahul. Linda munes kolm muna aga koorus vaid üks poeg. Vanemad said sedavõrd enam panustada ainukesse poega ja nüüd selgub, et mitte asjatult.

Tollane merikotkakaamera vaatleja Mutikluti pakkus ainsa kotkapoja nimeks Illimar ja sellega olid pea kõik Looduskalendri merikotkakaamera foorumi liikmed nõus. Nagu allolevast videost näha söödeti rõngastamise eelsel õhtul Illimari veel korralikult.

Tookord ei pidanud tehnika Illimari lenduminekuni vastu, kuid ligi neli aastat hiljem, 2017. a jaanuaris, saime teate Leedu rõngastuskeskusest, et sealne loodusfotograaf Boris Belchev on pildistanud meie merikotkast. Pildi järgi me kotkast ära ei tundnud, aga rõnganumbrit kontrollides osutus see Illimari ID-ks (paremas jalas sinine-valge riigirõngas M1008 ja vasakus must aastarõngas E094). Nii jäi kuni tänavuste jõuludeni, mil Eesti loodusfotograaf Valeri Štšerbatõh saatis pildi merikotkast. Valeri küll mainis, et head pilti ei saanud…

Jälle ei suutnud me Illimari välimuse järgi ära tunda, aga rõngad tema jalas andsid vihje. Illimar on praeguseks täiesti täiskasvanud merikotka väljanägemisega. Võib arvata, et ta kuskil ka pesitseb, võibolla üldse mitte kaugel oma Saunja lahe äärsest sünnikohast. Pildistamiskoht asub umbes 20 km sünnikohast. Loodetavasti kohtume veel, kuid hoiame mõõdukat distantsi!

MERIKOTKAKAAMERAST TÄPSEMALT

  • 31.05.2013 rõngastamispäev. Rõngaste abil tunneme Illimari hiljem ära. Foto: Urmas Sellis 31.05.2013 rõngastamispäev. Rõngaste abil tunneme Illimari hiljem ära. Foto: Urmas Sellis
  • Illimar 2017. a jaanuaris. Foto: Boris Belchev Illimar 2017. a jaanuaris. Foto: Boris Belchev
  • Illimar 2020. a detsembris. Foto: Valeri Štšerbatõh Illimar 2020. a detsembris. Foto: Valeri Štšerbatõh