Suur-konnakotka pesakaamera 2021

16.04.2021 | Rubriik:

OTSEÜLEKANNE
FOORUM

Suur-konnakotkaste Tõnni ja Tiiu pesitsemist oleme jälginud alates 2018. aastast. Tähtsamad sündmused on igal aastal salvestatud foorumis. 2020. aastal oli suur-konnakotkastel kaks muna, millest mõlemast koorus ka poeg. Konnakotkastel lennuvõimestub siiski üldjuhul vaid üks poegadest ning nii läks ka Tiiu ja Tõnni pesas. Noorem poeg hukkus paar päeva peale koorumist. Teadaolevalt on selle paari pesast alates 2016. aastast lennuvõimestunud igal aastal üks poeg. Pesa asukoha tõttu kuivanud kuusel poegi rõngastatud ei ole, mistõttu pole neid peale lennuvõimestumist võimalik ka identifitseerida.

Tänavu saabus Tiiu pesale 10. aprillil, kuid Tõnni saatus on lahtine. Oleme Tõnni liikumisi jälginud alates tema lennuvõimestumisest 2008. aastal GPS-saatjaga. Enne pesitsusikka jõudmist suvitas Tõnn Skandinaavias, muuhulgas külastas Põhja-Norrat ning tegi ringi ümber Botnia lahe. Tõnni rändeid ja mitmeid pilte temast (alates 2008. aastast) on võimalik vaadata lindude rändekaardilt. Seal on ka pilte talvitusalast. Talveperioodi on Tõnn seni veetnud El Hondo märgalal Hispaanias, kuid tänavu jäi ta seal lähedal kadunuks. Kahjuks pole meil õnnestunud teada saada, mis Tõnniga juhtus. Emaslind Tiiul rõngaid ei ole ning tema päritolu ega talvituskohta me seetõttu ei tea.

Kaamerapesa ei asu mitte tüüpilisel suur-konnakotka maastikul vaid pigem väike-konnakotkale sobivas kohas. Lähedaste liikide – üliharuldase suur-konnakotka ja oluliselt arvukama väike-konnakotka – segapaarid ei ole haruldased. Tiiugi esivanemate hulgas on olnud väike-konnakotkas. Kui Tõnn tõesti on hukkunud ja pesapaika ei naase, siis ei saa välistada, et Tiiu leiab endale kaaslase just väike-konnakotkaste hulgast. Loodetavasti ei jää pesa aga päris tühjaks.

Pesa juures kasutame AXIS F41 kaamerat koos Omar Neilandi tehtud mikrofoniga. Kuna pesa asub kuivanud kuusel tuli kaamera paigaldada naaberpuule, mistõttu ei ole võimalik linde pesal väga lähedalt vaadelda ja tugeva tuulega võib esineda ka pildi kõikumist.

Kaamera toimib akutoitel, mida laevad päikesepaneelid ning energia kokkuhoidmiseks võidakse kaamera pimeduse saabudes välja lülitada. Otseülekanne pesalt taastub sel juhul päikesetõusul. Kaamerapilti edastame 4G mobiilse interneti kaudu, mistõttu võib intensiivse võrgukasutuse korral esineda katkestusi ülekandes. Vaatajatele edastatakse otseülekannet läbi Kotkaklubi YouTube kanali. Soovitame jälgida Kotkaklubi kanalit juhuks kui tehnilistel põhjustel tuleb pesakaamera otseülekanne taaskäivitada, mistõttu võib muutuda ülekande veebiaadress. Kotkaklubi kanalilt leiab ka kõik ülejäänud Eesti kotkaste ja must-toonekure pesakaamerad ning metsisemängu kaamera.

Kaamera signaali voogedastuseks ettevalmistamine ja salvestamine toimub Eestimaa Looduse Fondi toel. Pesas toimuvat kajastab Looduskalendri foorum. Pesalt tuleva ülekande mitteärilistel eesmärkidel kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee). Vaderid on iga kaamera juurde oodatud, sest igal aastal tuleb mõned komponendid välja vahetada. Selleks meil projektituge pole. Keskkonnainvesteeringute Keskus toetab kaamerate ülespanekut, mahavõtmist ja hooldamist.


Suur-konnakotka pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv, kaamera paigaldus ja info jagamine
Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi
Looduskalender – kaamera foorum veebis
Eestimaa Looduse Fond – serveriruum
Akukeskus Tartus – akuabi
Keskkonnainvesteeringute keskus – finantstugi igapäevasteks tegevusteks
Mitmed eraannetajad – ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine
Sireli talu – toitumisalade hooldamine, karjatamine ja heinategu konnakotkaste elupaigas
Tuhanded vaatlejad – kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!