Sügisrände uudised

18.01.2018 | Rubriik:

Uudiseid pole kirjutatud väga pikka aega, aga see ei tähenda, nagu neid poleks olnud. Vahepeal kommenteerisid rändekaardi jälgijad toimuvat foorumis. Näiteks on rändekaardil tekkimas vene keelne versioon. Tõlkimine võtab aega, kuid kevadrände ajaks vast saame valmis.

Sügisrände alguseks oli rändekaardil 37 lindu. Kindlasti oleme kaotanud ühe must-toonekure – seni kõige kauem jälgitud linnu Raivo. Tema elu lõppes elektrilöögiga Türgis tõenäoliselt 1. septembri õhtul. Raivo saatja jõudis Eestisse mõni päev tagasi ja see on üsna kulunud väljanägemisega. On üllatav, et ta siiski töötas veel ka kaheteistkümnendal aastal. Teised must-toonekured käituvad sarnaselt varasemate aastatega, Karl liikus novembris levivabasse talvituskohta ja tema andmeid pole oodata enne kui ta kevadrändele asub või muul põhjusel kohta vahetab. Eedi sai suvel uue jälgimisseadme, see saadab küll palju enam infot, kuid vajab selleks GSM leviala. Nii tuleb aeg-ajalt Eedi asukohti oodata. Mägises Saudi-Araabia piirkonnas pole levi igal pool. Selle aasta sookured on sattunud olema läänepoolsete talvitusaladega. Ainult Mustakurmu lendas idapoolset rändeteed, aga temaga lõppes side novembri alguses Lähis-Idas. Kõige populaarsem lind rändekaardil on olnud suur-konnakotkas Tõnn, tema pikaleveninud sügisränne andis paljudele linnuvaatlejatele võimaluse Tõnni ka oma silmaga näha. Tõnni ema Iti eksis sügisrändel pisut ära ja jõudis Iisraeli, aga kohe 2018 alguses hakkas põhja poole liikuma, ilmselt tahab siiski vana talvekorterit üles leida, kus ta alates 2009 on talve veetnud. Varsti peaksime nägema, kas see tal ka õnnestub.

Suvel saatjad saanud Valgevene suur-konnakotkad (võibolla mõni neist ka hübriid?) on üsna huvitavad talvekorterid leidnud, näiteks Perun talvitab Assuani paisjärve ääres kõrbes. Kaks kalakotkast, Venemaalt pärit Vadim ja Lätis pesitsev Karlis kadusid üsna kahtlasel moel, aga kevadel näeme, kas nad ilmuvad kuskil levisse või jäävadki kadunuks. Kuu aega on veel sügisrändekaardil ja veebruari keskel algab rändekaardil kevadrände jälgimine