Rekordilised kuus poega Jõgevamaa must-toonekurgedel!

26.05.2022 | Rubriik:

Jõgevamaa must-toonekurgede Jani ja Jaanika pesas koorus täna hommikul veidi enne kella seitset kuues poeg!
Nii suur pesakond on ohustatud must-toonekurel haruldane. Enamasti on must-toonekure kurnas 3-5 muna, harva ka kuni 6. Eestis on varasemalt vaid paaril korral leitud vähemalt 6-munalisi kurni ning seni suurim lennuvõimestunud pesakond oli teadaolevalt viie pojaga (ligi 30 aastat tagasi).

Jan ja Jaanika saabusid rändelt 8. ja 11. aprillil. Peale lühikest kurameerimist munes Jaanika mõnepäevaste vahedega kuus muna 15.-25. aprillil. Veidi enam kui kuuajalise haudumise järel koorusid esimesed kolm poega 22. mail, neljas 23. mail ja viies poeg 24. mail. Kuues poeg koorus täna, 26. mail. Seega on pesamuna õdedest-vendadest neli päeva noorem, mistõttu ka teistest märgatavalt väiksem ja peab pingutama, et mitte teistele toidukonkurentsis alla jääda.

Must-toonekure vanalinnud toovad poegadele pessa kalu ja kahepaikseid, keda püüavad valdavalt väikestelt vooluveekogudelt. Looduslike vooluveekogude seisundi halvenemine ning ulatuslik kuivendus-süsteemide võrgustik ja selle pidev uuendamine on tinginud must-toonekure eluks vajalike saakobjektide arvukuse kiire languse. Kui juhtub veel olema ka põuane suvi, osutub poegade üleskasvatamine vanalindudele üle jõu käivaks. Mõningast leevendust ootame jõgedelt eemaldatud paisudest ja ehitatud kalateedest, aga kuivas kraavis ei saa ka need rändavad kalad elada. Must-toonekurgede arvukus Eestis on viimastel kümnenditel drastiliselt vähenenud (keskmiselt 4% aastas). Praegu hinnatakse must-toonekure arvukuseks Eestis 50-70 paari, kuid neist pesitseb edukalt vaid kuni veerand. Seega on iga lendu läinud poeg kullahinnaga. Loodame, et Jõgevamaa must-toonekured Jan ja Jaanika saavad oma suure pesakonna toitmisega hakkama ning augustis näeme uue Eesti rekordi sündi, kui ühest pesast lennuvõimestuvad kõik kuus poega. Tõenäosus selleks on siiski väike – kui praegu saavad vanalinnud poegadele sobivaid väikeseid kalu ja konni madalatest ojadest, siis need kuivavad suveks sageli ära ning toitu hakkab nappima. Vanalinnud peavad järjest kaugemal kalal käima ning pojad nõuavad järjest rohkem süüa. Nii võivad nad alatoitumusse või nälga jääda… mõlemad lõppevad reeglina surmaga, enne täisealiseks saamist. Mullu kasvas siinsamas pesas üles kolm poega, kuid vaid üks (Julge) läks rändele. Seal ta kadus (vaata Julge rändeteekonda siit). Teised kaks lennuvõimestunud poega hukkusid pesapaiga läheduses.

Jani ja Jaanika pesaelu saab otseülekandes jälgida Kotkaklubi kanalilt https://www.youtube.com/Kotkaklubi. Kotkaklubi kanalilt leiab ka kõik ülejäänud Eesti kotkaste ja must-toonekure pesakaamerad. Pesas toimuvat kajastab Looduskalendri foorum. Pesitseva paari kohta saab rohkem teada Kotkaklubi uudistest.


Must-toonekure pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv, kaamera paigaldus ja info jagamine
Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi
Looduskalender – kaamera foorum veebis
Eestimaa Looduse Fond – serveriruum
Akukeskus Tartus – akuabi
Keskkonnainvesteeringute keskus – finantstugi igapäevasteks tegevusteks
Mitmed eraannetajad – ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine
Tuhanded vaatlejad – kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!