Ränne pole tänavu päris tavapärane

24.09.2018 | Rubriik:

Tänavune linnuränne pole tavapärane, tõenäoliselt mõjutab seda enim ilmastik. Tegelikult kogu aasta oli tavarütmist väljas, eks ka linnud pidid sellele kuidagi reageerima.

Kui kalakotkad ja must-toonekured alustasid rännet suhteliselt õigeaegselt, siis väike-konnakotkad ei taha oma rännet alustada. Kas ootavad soodsamat ilma või lihtsalt toitu on piisavalt, et veel natukene täiendada energia varusid ja siis juba kiiresti lennata. Eriti kaua ei ole neil mõttekas oodata, kuna Sahara kõrbe ületamiseks tuleb kasutada põhjapoolset tuult. Mida kaugem sügisesse, seda ebasoodsamaks need tuuled muutuvad.

Meie must-toonekured lendavad igaüks eraldi, vanalinnud juba väljakujunenud marsruuti pidi. Kolm sellel suvel sündinud ja veebikaamera kaudu tuttavat must-toonekurge (kellel nimeks Maru, Päike ja Karula) on peatumas Lääne Ukrainas. Nende edasine elu hakkab paljuski sõltuma sellest, kuivõrd edukad nad on nüüd toidu otsimises ja kas suudavad varuda piisavalt energiat järgmiseks rändeetapiks. Täiendavat infot must-toonekurest Karlist ja tema järglastest rände ajal võib leida inglise keelses foorumis.

Meie jälgitavad sookured tavapärastesse rändeparvedesse ei kogune ja on juba lennanud ära või asuvad seni oma suvistel territooriumitel.

Sookurgede uurijaid ja linnuhuvilisi on tabanud suur kaotus – lahkus meie hea kolleeg Aivar Leito – Kureonu, nagu ta end ise nimetas… Aivari kirjutatud lugu "Soitsjärve kured lahkusid" jäi kahjuks viimaseks tema materjaliks Looduskalendri jaoks. Aga me saame jälgida sookurg Aivari rännet, kes hetkel asub Ungaris. Aivar ja Uko, on noored sookured, kes olid märgistatud mullu samas kohas, kus sel aastal said märgistatud Soits 1 ja Soits 2 – Aivar Leito maja naabruses. Tõenäoliselt nende vanemateks on sama sookurgede paar.