Must-toonekure pesakaamera 2020

05.05.2020 | Rubriik:

OTSEÜLEKANNE
FOORUM

Karula Rahvuspargis pesitsevate must-toonekurgede pesa saame vaadelda viiendat hooaega järjest. Kaamera esmasest paigaldamisest ja pesa eelloost saab lugeda ELFi must-toonekure teema-aasta lehelt. Vana looduslik huvitava konstruktsiooniga pesa oli 2018. aasta kevadeks poolenisti alla varisenud, mistõttu ehitasime samasse kõrvale tehispesa, mida nüüd kaameraga jälgimegi.

Kasutame AXIS F41 kaamerat. Selle põhiosa asub pesast allpool puutüvel. Üle pesa ulatub vaid objektiiv koos sensoriga. Must-toonekure puhul pole objektiivi vaja varjatagi, sest seni pole me märganud, et see pesitsevaid isendeid häiriks. Pigem on vanalinnud mõnel korral tahtnud objektiivi pessa tõsta kui eemalevajunud pesamaterjali. Kaamera ülekanne toimub WiFi lingi kaudu kahe MikroTik antenni abil pesapaigalt otse Antslas asuvasse TELE2 mobiilimasti. Edasi liigub pilt kaableid pidi Beta Grupp serverisse, kus toimub video YouTube striimiks ettevalmistamine. Tänavu saame näidata ainult YouTube striimi. On ka teada, et mõned edasistriimijad on kasutanud seda must-toonekure pesakaamerat oma kanalites jagamiseks. Pesalt tuleva striimi kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee).

Vaderid on iga kaamera juurde oodatud, sest igal aastal tuleb mõned komponendid välja vahetada. Selleks meil mingit projektituge pole. Keskkonnainvesteeringute Keskus on toetanud kaamerate ülespanekut, mahavõtmist ja hooldamist.

Mullu organiseeriti foorumi liikmete poolt spetsiaalne annetuskampaania erinevate kaamerate täiendamiseks. Tänavu tehti korjandus pesas üles kasvavate poegade varustamiseks jälgimisseadmetega. Varem pesast välja lennanud poegade teekondi on võimalik näha rändekaardil alates 2018. aasta sügisest. Neist vaid üks on senini elus – tema nimi on Karula. Rändekaaril on näha ka tollal pesas elanud isaslind Karli rändetee. Kahjuks Karl hukkus 2019. aastal kevadrändel Süürias. Tema asemele ilmus pessa uus isalind, kes sai nimeks Karl II.

Tänavu kevadel pole pessa jõudnud emaslindu. See on kahjuks nii Eestis kui ka Lätis tavaline olukord, mis nüüd on jõudnud ka meie must-toonekure kaamera ette. Seni pole teada selget põhjust, miks vanalindude hulgas emaslinde isastest oluliselt vähem on. Pesapoegade hulgas on mõlema soo osakaal ligikaudu võrdne. Seega tütred kaovad enne pesitsemist või lähevad mujale elama.


Must-toonekure pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – tööd pesa juures, bioloogiline info, koordineerimine
Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja hooldus, mikrofoni ehitamine, striimi kodeerimine, tehniline tugi
Looduskalender – foorum ja tutvustus
TELE2 – mobiilimast vastuvõtuantennile, antenni paigaldus masti, fiiberoptilise kaabli kasutus
Kernel – antennide seadistamine
Akukeskus Tartus – akuabi
Keskkonnainvesteeringute keskus – finantstugi
Mitmed eraannetajad – ootamatute kulude katmine, kaamerate uuendamine
Tuhanded vaatlejad – kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!