Merikotka pesakaamera 2022

11.02.2022 | Rubriik:

OTSEÜLEKANNE
FOORUM

Merikotka pesal toimuvat saame vaadelda ja kuulata teist aastat Matsalu rahvuspargist Eesti ühelt põliseimalt merikotkaste pesitsusterritooriumilt (esimesed teated sellest pärinevad 1870. aastast (Sits, 1937)). Kaameras nähtava pesa ehitasid kotkad juba 1996. aastal ning see on olnud püsivalt asustatud sellest ajast saati. Perioodil 1996-2021 on sellest pesast lennuvõimestunud kokku 30 poega. Seega on tegemist merikotkastele väga sobiliku pesakohaga, mida tõestab ka vähem kui kilomeetri kaugusel pesitsev teine kotkapaar.

Pesas sirgunud 30 pojast on rõngastatud 24. Taasleide on tulnud koguni üheteistkümnelt pesapojalt, sh 2012. aastal rõngastatud poeg käis 2018. aastal tollase merikotkaste veebikaamera ees Läänemaal ning 1995. aastal koorunud poega nägime 2012. ja 2013. aastal kotkaste talvise söödaplatsi kaamera abil, kuid 2019. aastal leiti see lind surmavalt vigastatuna vaid 10 km kauguselt sünnikohast. Viimane poeg selles pesas rõngastati 2020. aasta juunis. Teda kohati tänavu veebruari algul Loode-Eestis.

2021. aastal siin pesitsenud merikotkad said nimeks Eve ja Eerik. Nad hakkasid pesal käima suhteliselt hilja, veebruari lõpus. Avalik ülekanne algas siis veel hiljem, alles 7. märtsil. Esimese muna munes emalind Eve 20. märtsil. Värvilisi jalarõngaid mullustel pesaomanikel pole, mistõttu ei tea me nende elukäigust rohkem kui kaameras nähtu (vaata sissekandeid foorumis). 2021. aastal koorusid kuuajase haudumise järel kaks poega vastavalt 28. ja 30. aprillil. Poegade lennuvõimestumist me siiski ei näinud – nad hukkusid 12. ja 13. mail. Eesti Maaülikoolis tuvastati kotkapoegade surmapõhjusena linnugripi H5N1 tüvi (loe täpsemalt siit). Kuigi peale poegade hukkumist käisid pesas mitmed merikotkad, siis Eve ja Eerikut me enam ei näinud. Loodetavasti ei saanud ülimalt nakkav linnugripp ka neile saatuslikuks! Loodame ka seda, et 2022. aastal näeme edukat pesitsust. Kas pesitsema asuvad mullused vanalinnud või teised, see selgub hiljemalt märtsi keskpaigaks.

Merikotkad hakkavad sageli pesa sättima juba sügisel, mil pessa tuuakse värskeid oksi. Munemist alustavad nad märtsis. Merikotka kurnas on üks kuni kolm muna, pojad kooruvad aprilli teises pooles ning lennuvõimestuvad juuli algul. Pesa lähedusse jäävad pojad septembrini. Seda muidugi siis, kui kõik hästi läheb.

Otseülekannet merikotkaste pesast saab vaadata Kotkaklubi YouTube kanalil https://www.youtube.com/Kotkaklubi.

  • Vaade pesale 2002. aastal. Kaader filmist “Eesti kotkad” (Gaviafilm, 2005) Vaade pesale 2002. aastal. Kaader filmist “Eesti kotkad” (Gaviafilm, 2005)
  • Poja rõngastamine 2020. aastal. Foto: Kaarel Kaisel Poja rõngastamine 2020. aastal. Foto: Kaarel Kaisel
  • Kaamera pesalt vaadatuna. Objektiiv on peidetud haava oksa sisse. Kaamera pesalt vaadatuna. Objektiiv on peidetud haava oksa sisse.

Pesakaamera seadsid jaanuari lõpus – veebruari algul töökorda Urmas Sellis (Kotkaklubi) ja Omar Neiland (Beta Grupp OÜ). Pesa juures kasutame AXIS F41 kaamerat koos Omari tehtud mikrofoniga. Kaamera põhiosa asub allpool puutüvel, aga objektiiv koos sensoriga on pesa juures. Kaamera objektiivi püüdsime varjata niivõrd kui see võimalik oli ja peitsime selle kuivanud haava oksa sisse. Seetõttu jääb kaamera pesalt vaadates suhteliselt silmapaistmatuks.

Kaamera töötab akutoitel, mida laevad päikesepaneelid. Energia kokkuhoidmiseks lülitub kaamera pimeduse saabudes välja (kuni energiabilansi paranemiseni). Otseülekanne pesalt taastub päikesetõusul. Seni kui päikest on harva näha, võib energia puudusest esineda ülekandes katkestusi. Kaamerapilti edastame 4G mobiilse interneti kaudu, mistõttu võib intensiivse võrgukasutuse korral samuti esineda katkestusi ülekandes. Sama võib juhtuda hooldustööde ajal.

Vaatajatele edastatakse otseülekannet läbi Kotkaklubi YouTube kanali. Soovitame jälgida Kotkaklubi kanalit juhuks kui tehnilistel põhjustel tuleb pesakaamera otseülekanne taaskäivitada, mistõttu võib muutuda ülekande veebiaadress. Kotkaklubi kanalilt leiab hooaja edenedes ka kõik ülejäänud Eesti kotkaste ja must-toonekure pesakaamerad ning metsisemängu kaamera.

Kaamera signaali voogedastuseks ettevalmistamine ja salvestamine toimub Eestimaa Looduse Fondi toel. Pesas toimuvat kajastab Looduskalendri foorum. Pesalt tuleva ülekande mitteärilistel eesmärkidel kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee). Vaderid on iga kaamera juurde oodatud, sest igal aastal tuleb mõned komponendid välja vahetada. Selleks meil projektituge pole. Keskkonnainvesteeringute Keskus toetab kaamerate ülespanekut, mahavõtmist ja hooldamist.


Merikotka pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv, kaamera paigaldus ja info jagamine
Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi
Looduskalender – kaamera foorum veebis
Eestimaa Looduse Fond – serveriruum
Akukeskus Tartus – akuabi
Keskkonnainvesteeringute keskus – finantstugi igapäevasteks tegevusteks
Mitmed eraannetajad – ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine
Tuhanded vaatlejad – kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!