Kriitiline olukord Jõgevamaa must-toonekure pesas

03.06.2022 | Rubriik:

Vaid nädal tagasi rõõmustasime kuuenda poja koorumise üle Jõgevamaa must-toonekurgede pesas. Tänane olukord pesas on aga selle täielik vastand.

Isaslind Jani nägime pesal viimati 1. juuni õhtupoolikul kella poole viie ajal. Sellest ajast saati on ta kadunud. Emaslind Janika püsib poegade juures, kuid enam kui poolteist päeva toiduta on poegadele ohtlik – nad on ilmselgelt näljas. Väikeseid kurehakatisi toideti seni mõnetunniste vahedega. Kui kaua nad veel vastu peavad?

Isegi kui üks vanalindudest kaob ei jäta teine poegi lihtsalt maha vaid jääb pesale. Instinkt hoiab teda väikeste poegade juures seni, kuni teine vanalind saabub. Nii on liigi säilimise jaoks olnud kasulik. Pojad vajavad kaitsest nii tuule ja vihma kui ka röövloomade eest. Seda muidugi hetkeni, kus vanalinnu enda ellujäämine satub kahtluse alla. Kuniks vanalind elab, on tal alati järgmine aasta, et uus pesakond üles kasvatada.

Jani äraolekul on mitmeid võimalikke põhjuseid, kuid me ei hakka spekuleerima. Head lahendust juhuks, kui Jan enam pesale ei naase, meil pole. Kui võtaksime pojad pesast, et neid inimese hoole all kasvatada, siis metsikuid must-toonekurgi neist enam ei saaks. Meil pole ei kogemust ega tehnilisi vahendeid, et tehiskeskkonnas sirgunud kurepoegi edukalt loodusesse rehabiliteerida. Noorlinnud saavad ellujäämiseks vajalikud käitumismaneerid pesaperioodist. Selle põhjal valivad nad ka endale tulevast elupaika.

Teoreetiliselt on võimalik Janikale kala anda, et ta poegi ise toidaks, kuid kuidas kalad talle kättesaadavaks teha. Me ei tea, kus ta tavaliselt toitu otsib. Must-toonekure territoorium on tohutu (nad käivad toitumas ka mitmekümne kilomeetri kaugusel pesast), aga lisatoitmiseks on vaja paigaldada kalasump. Meil oli mai alguses pesast vaid kilomeetri kaugusel must-toonekurgedele mõeldud toitmiskoht, kuid kolme nädala jooksul vanalinnud seda ei külastanud. See muidugi ei tähenda, et me uuesti ei proovi. Kas Janika leiab toitmiskoha seekord üles?

Oleme kaalunud ka poegadele pessa väikeste kalade viimist, kuid seda saab teha vaid siis kui emalind Janika pesalt lahkub, et ise toitu otsida. Vanalinnu pesalt ehmatamisel ei pruugi ta sinna pikka aega naasta ning see kahandaks poegade ellujäämise tõenäosust veelgi. Ilm on jahe ja vihmane, poegade termoregulatsioon pole veel välja arenenud. Lisaks on pojad veel nii väikesed, et ei pruugi olla suutelised inimese poolt pessa viidud kalu iseseisvalt sööma. Võimaluse avanedes oleme siiski valmis tegutsema.

Jõgevamaa must-toonekurgede pesas toimuvat on raske taluda, kuid jälgime olukorda ja teeme Kotkaklubi poolt, mis võimalik. Otseülekanne Jani ja Jaanika pesalt on nähtav Kotkaklubi kanalil https://www.youtube.com/Kotkaklubi ning toimuval hoiab silma peal ka Looduskalendri foorum. Pesitseva paari kohta saab rohkem teada Kotkaklubi uudistest.


Must-toonekure pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv, kaamera paigaldus ja info jagamine
Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi
Looduskalender – kaamera foorum veebis
Eestimaa Looduse Fond – serveriruum
Akukeskus Tartus – akuabi
Keskkonnainvesteeringute keskus – finantstugi igapäevasteks tegevusteks
Mitmed eraannetajad – ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine
Tuhanded vaatlejad – kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!