Kotkaklubi XXIX sügiskoosolek

20.11.2019 | Rubriik:

15.-17. novembril toimus Harjumaal Vasalemmas Kotkaklubi XXIX sügiskoosolek. Sügiskoosolekud on Kotkaklubis peamiseks kokkuvõtete tegemise ja plaanide pidamise kohaks. Tänavuse kokkusaamise muutis juubelihõnguliseks 30 aasta möödumine Kotkaklubi eellase looduskaitse-kooperatiiv “Kotkas” asutamisest (loe lisaks). Külalistena esinesid sügiskoosolekul Kotkaklubi asutamise juures olnud looduskaitsebioloog Asko Lõhmus ja loodusemees Arne Ader.

Koosolekul kuulati liigi-koordinaatorite ettekandeid kotkaste ja must-toonekure iga-aastase seire tulemustest ja arutleti Eesti looduskaitse ees seisvate väljakutsete üle. Eelkõige teeb Kotkaklubile muret must-toonekure arvukuse järsk langus viimasel kümnendil ja üksikute lindude suur osakaal pesitsejate hulgas, nö pruudipõud, mis on viinud liigi Eestis väljasuremise äärele (vaata lisaks).

Lisaks liigi-ülevaadetele tehti kokkuvõte Kotkaklubi tegemistest 2019. aastal. Avalikkusele suunatud pesakaamerate, raadio- ja teleintervjuude ning loengute kõrval olid olulisteks tähisteks kalju-, meri- ja kalakotka kaitsetegevuskavade uuendamine ning otsese kotkaste käekäiku mõjutava meetmena 48 seniteadmata kotka või must-toonekure pesa leidmine Kotkaklubi liikmete poolt. Kotkaklubisse mittekuuluvatele kotka või must-toonekure pesa leidjatele ettenähtud preemiaga tunnustati 2019. aastal 16 pesaleidjat kogusummas 1300 EUR. Harju-, Järva- ja Pärnumaa said nädalavahetusel, aga uued maakondlikud kontaktisikud.