Kaua oodatud emaslind must-toonekure kaamerapesas

07.05.2020 | Rubriik:

Tekst: Urmas Sellis

Meie must-toonekure pesa oli pikka aega üksiku isaslinnuga. See paistab olevat mullu siin pesitsemist alustanud Karl II. Tulemata jäi aga varasemalt selles pesas pesitsenud emaslind Kati. Kuna tal erilisi tunnuseid ei olnud, siis võime oletada, et sama Kati pesitses siin alates pesa leidmisest 2016.

Aga tänavu 30. aprillil ilmus pesa juurde emaslind, kes pole kindlasti Kati. Vaadates tema sulestikku (suled pigem pruunikad, kahvatud ja heledate tippudega), on tegemist esimest korda rändelt Eestisse jõudnud emaslinnuga. See tähendab, et käib tema kolmas kalendriaasta. Esimene kevadränne reeglina ei too noori must-toonekurgi veel pesitsusaladele (näiteks Eestisse), aga teine kevadränne küll. Et saada aimu võimalikust uue emaslinnu senisest elust, peaksime vaatama samast pesast 2018 välja lennanud must-toonekurg Karulat.

Tõenäoliselt pole praegu Karula pesas peatuv emaslind täpselt samamoodi liikunud, aga enam-vähem peaks sobima käitumismuster. Ta alustas teekonda 2018 kindlasti teisest pesast, talvitas tõenäoliselt teises kohas ja veetis tõenäoliselt ka mulluse suve kuskil mujal. Küllap vaatlejad on juba mõlgutanud mõtteid uue noore emaslinnu nime ümber, aga las see jääb nende otsustada – kas see on Kati II või midagi muud.

2018 saime sellest pesast välja lennanud poegi jälgida tänu pesa virtuaalvaatlejate annetustele, mis võimaldasid paigutada poegadele jälgimisseadmed. Kolmest pojast 2018. ja kahest pojast 2019. aastal kokku on praegu elus vaid üks, see kellele vaatlejad panid nimeks Karula.

Vaatamata paaritumiskatsetele ei ole tõenäoline, et tänavune pesitsemine võiks veel õnnestuda. Isegi kui munad munetakse ja pojad välja hautakse, siis nende äralennu aeg jääb liiga hiljaks. Parim, millele praegu loota võiks, on see, et noor emaslind tunneks end hästi ja järgmisel aastal tahaks siia tagasi tulla. Valida on tal aga paljude võimalike ja ootuses partnerite vahel…

Kui vaatlejad teevad emaslinnust palju pilte ja videot, siis on ilmselt kergem järgmisel aastal teda ka ära tunda! Hea õnne korral näeme ühe emaslinnu pesitsuse algust ja kulgu läbi aastate ning läbi veebikaamera. Samas palju ahvatlusi ja ohtusid varitseb sel teel ja ainult kõige tugevamad suudavad neist läbi saada.

Küsitud on uue emaslinnu tervise kohta ja pruunikate sulgede kohta tema kõhul. Tundub, et sulestikus elab tal natuke rohkem parasiite kui tavapärane. Sellele viitab sage nokitsemine sulestiku kallal ja ka mõned pildid kus on näha, et suleväivid on vanemaid sulgi kahjustanud. See kõik pole probleemiks kui toitu jätkub ja lisastressi pole. Kollased kõhusuled võivad viidata talvituskohale. Mõnedes Sahaara piirkondades ja ilmeselt ka mujal on pinnas ookerjas ning hästi värviv. Näiteks on mõne must-toonekure rõnga värv muutunud valgest oranžiks just seetõttu, aga ei mäleta, kas ka sulgedel oli sel juhul midagi erilist märgata.

OTSEÜLEKANNE
FOORUM


Must-toonekure pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – tööd pesa juures, bioloogiline info, koordineerimine
Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja hooldus, mikrofoni ehitamine, striimi kodeerimine, tehniline tugi
Looduskalender – foorum ja tutvustus
TELE2 – mobiilimast vastuvõtuantennile, antenni paigaldus masti, fiiberoptilise kaabli kasutus
Kernel – antennide seadistamine
Akukeskus Tartus – akuabi
Keskkonnainvesteeringute keskus – finantstugi
Mitmed eraannetajad – ootamatute kulude katmine, kaamerate uuendamine
Tuhanded vaatlejad – kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!