Karl II tagasi levis

22.09.2022 | Rubriik:

Pea kolmenädalase vaikuse järel laekusid must-toonekurg Karl II saatjalt uued asukohapunktid. Ta on jõudnud Ukraina-Moldova piirile ning eeldatavalt liigub edasi oma tavapärastele talvitumisaladele Kesk-Aafrikas.

Karl II, keda eelkõige tunneme Karula rahvuspargis asuva pesakaamera vahendusel, alustas sügisrännet septembri esimesel päeval. Tema talvitumisalad asuvad Kesk-Aafrikas. Kahel varasemal sügisel on ta teinud pika rändepeatuse Musta mere rannikul Hersoni ja Krimmi vahel ning sealt edasi lennanud lääne poolt ümber Musta mere Aafrikasse. Tänavu on see piirkond sõjatsoon ja Karl II andmed katkesid 4. septembril enne okupeeritud alale jõudmist. Välistada ei saanud linnu hukkumist, kuid tõenäolisemaks pidasime saatjaandmete edastamiseks vajaliku GSM-levi puudumist.

Järgmine andmete ülekanne toimus alles 22. septembril, kui Karl II jõudis Ukraina-Moldova piirile, Dnestri jõe deltasse. Siis nägime, et Karl II on küll lennanud 5. septembril oma tavapärasesse peatuskohta Musta mere rannikul ööbides Perekopi lahel, aga järgmisel päeval lendas varasemaid toitumiskohti kontrollides sealt ära, 80 km põhja poole Dnipro jõe luhtadele. 6.-19. septembrini peatus Karl II Dnipro jõe luhal, sõjaliselt üsna kuumas kohas Hersoni ja Kahovka vahel. 19. septembril käis veel vaatamas, kas tingimused Musta mere rannikul on rahunenud, aga pööras tagasi Dnipro luhale ja sealt lendas 20. septembril edasi loode suunas otsides sobivaid toitumiskohti. Kahe päevaga jõudis Karl II ilma head toitumiskohta leidmata Moldova piirile, Dnestri jõe deltasse (22. septembri õhtuks). Kas keerulised tingimused rändepeatuspaigas mõjutavad Karl II edasist rännet, saame teada lähipäevil.

Karl II rändeteekonda saab jälgida rändekaardil.


  • Karula Rahvuspargis pesitsev Karl II koduojal toitumas Karula Rahvuspargis pesitsev Karl II koduojal toitumas
  • Karl II rändeteekond 5.-22.09.2022 (https://birdmap.5dvision.ee) Karl II rändeteekond 5.-22.09.2022 (https://birdmap.5dvision.ee)