Kaljukotkaste pesitsuse lõpetas vanalinnu ootamatu käitumine

04.04.2021 | Rubriik:

OTSEÜLEKANNE
FOORUM

Täna olime kaljukotkakaamera vahendusel tunnistajateks kuidas emaslind Helju lõhkus muna, mida nad koos kaasa Kaljuga viimased 15 päeva haudunud olid. Kuigi oleme seesugust käitumist kaljukotkastel kahtlustanud juba varem, oli see esimene kord kui nägime seda otsepildis. Mis võis viia vanalinnu niivõrd dramaatilise teoni? Tõenäoliselt oli põhjuseks toidunappus.

Kaljukotkaste produktiivsus (keskmine poegade arv asustatud pesa kohta) allub pikaajaliste seireandmete põhjal kolmeaastasele tsüklile. Tsükli esimene aasta on madalaima produktiivsusega, teine aasta keskmise produktiivsusega ja kolmas aasta kõrgeima produktiivsusega (2020. aasta seda just oligi). Me ei tea täpselt, mis produktiivsuse tsüklilisust põhjustab, kuid kirjanduse andmetel on tõenäoliseks põhjuseks saakloomade vähesus. Tänavune, 2021. aasta on tsükli madal-aastaks, mistõttu olime üllatunud kui Kalju ja Helju pesitsema asusid. Lootsime siiski, et kotkad suudavad keerulisel aastal poja üles kasvatada.

Võime vaid oletada, kuid tõenäoliselt adusid vanalinnud (ilmselt Helju) munemisperioodi esimese osa jooksul, et poja kasvatamine võib juunis või juulis neil üle jõu käia. Otstarbekam oli pesitsemist mitte jätkata. Kindlasti on Helju piisavalt tark ja kogenud kaljukotkas, et teha õige otsus. Looduses ei lähe kõik alati nii nagu sooviksime.

Kindlasti olime täna tunnistajateks ühele kurvale hetkele kaljukotkaste elus, kuid teisalt oli meil võimalus näha käitumist, mida eksperdid enamasti ainult aimata oskavad. Oleme Eesti kaljukotkaste pesaelu rajakaamerate abil jälginud juba 10 aastat. Selle perioodi jooksul on olnud vaid kaks juhtumit, kus munad või 3-päevane kotkapoeg „kadusid” pesast 20 minuti jooksul olukorras, kus emane on rahulikult pesal. Kahtlustasime juba siis, et emane korrigeerib vajadusel pesakonna suurust, kuid me polnud selles kindlad. Täna olime tunnistajateks omamoodi lapsetapule, kuid me ei tohi unustada, et kotkad teavad meist kordades paremini, mida ja kuidas ellujäämiseks peab tegema.

Täname kõiki kirglikke kaljukotkakaamera jälgijad – hindame kõrgelt teie aega, entusiasmi ja väärtuslikke märkmeid selle kohta, mida te kaamerast nägite! Teie emotsioonide ja tagasisideta poleks veebikaamerate vaatamine nii nauditav kui see on! Aitäh veelkord!


Kaljukotka pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv ja kaamera paigaldus ja info jagamine
Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi
Looduskalender – kaamera foorum veebis
Eestimaa Looduse Fond – serveriruum
Akukeskus Tartus – akuabi
Keskkonnainvesteeringute keskus – finantstugi igapäevasteks tegevusteks
Mitmed eraannetajad – ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine
Tuhanded vaatlejad – kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!