Kaljukotka kaamera pilt on taastatud

01.06.2020 | Rubriik:

OTSEÜLEKANNE
FOORUM

Kaljukotka kaamera edastas pilti kuni 5. aprillini ja sealt edasi ainult heli. Nägemata jäi poegade koorumine, võitlus elu eest, väikeste poegade söötmine ja palju muud. Suured huvilised said seda kõike siiski kuulata ja mingil kuival ajal õnnestus ka väga häguselt pildilt näha kahte poega, kellest tõenäoliselt vanema leidsime eest ka kaamera parandamise ajal. Kaljukotkastel lennuvõimestub kaks poega väga harva. Pildi nägemine poleks palju ilmselt juurde andnud pesakaamera kaudu tuvastatud linnuliikide nimekirjale, mille koostamise eest suur tänu foorumi liikmele siggele! Võib-olla suudab keegi veelgi uusi liike kuulda ja sellest foorumis teada anda.

29. mai õhtul käisime koos Gunnari, Martini ja Omariga kaamerat parandamas. Vahetasime välja sensori koos objektiiviga. See tähendab ka vastava kaabli lahtiharutamist ja uuesti ära peitmist, et vanalinnud pesale naastes midagi ei kahtlustaks. Poeg oli üksi pesas, aga emaslind saabus saagiga (täiskasvanud sookure jäänused) just siis, kui Urmas oli puud mööda pesa alla jõudnud. Emaslind lendas muidugi varsti minema, sest kaua sa ikka jõuad poole astumise pealt paigal püsida, mistõttu vanalind Urmast pesa all ka märkas.

Pessa on tänaseks jäänud üks poeg, aga ta on väga heas konditsioonis. Vanalinnud jätavad teda juba tundideks üksi, ta püüab iseseisvalt toituda ja kõik paistab olevat hästi. Tavaliselt on pojad praegusel ajal veel rõngastamiseks liiga väikesed, kuid siin polnud rõngastamist võimalik edasi lükata. Nii sai kaljukotka poeg jalga rõngad – paremasse rohelise SB230 ja vasemasse musta 401K. Tiiva pikkus rõngastamise ajal oli 285mm. Kaal ununes maha. Jalgade jämeduse järgi otsustades võiks see poeg olla hoopiski tütar.

Kaamera remontimine ei sõltunud ainult meist ja meie soovist kotkaid mitte segada. Praegusel kriisiajal on üsna keeruline saada varuosi veebikaameratele (ilmselt ka muudele tehnilistele vidinatele), aga Omaril õnnestus AXISe tehasest kaamera sensor tellida. Objektiivi fookus on saanud pisut liiga lähedale, kuid seda saame muuta järgmiseks hooajaks. Kui kõik läheb hästi, siis see kaljukotka poeg hakkab lendama kuskil juuli alguses.

  • 38 päeva vanune kaljukotkapoeg 2020. aasta suvel. Foto: Gunnar Sein 38 päeva vanune kaljukotkapoeg 2020. aasta suvel. Foto: Gunnar Sein
  • Kaamera objektiivi varjasime nii palju kui võimalik Kaamera objektiivi varjasime nii palju kui võimalik

Kaljukotka pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv ja kaamera paigaldus
Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi
Looduskalender – kaamera kodu ja foorum veebis
Akukeskus Tartus – akuabi
Keskkonnainvesteeringute keskus – finantstugi
Mitmed eraannetajad – ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine
Tuhanded vaatlejad – kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!