Kalakotka pesakaamera Tartumaal 2022

19.04.2022 | Rubriik:

OTSEÜLEKANNE
FOORUM

Kalakotka pesadel on Eestis kaks kaamerat, üks Võrumaal ja teine Tartumaal. Tartumaa pesa (kalakotkas2) saame vaadata alates 2013. aastast.

Tartumaa kalakotka kaamerapesa ehitasime 2013. aasta talvel alla varisenud looduslikust pesast ca 50 m kaugusele. Kalakotkapaar võttis tehispesa koos kaameraga kohe omaks. Pesa ajalugu saab vaadata „kalakotka kaamerate lehelt”/klubi/kalakotka-kaamera:.

Esimesel kahel aastal pesitses seal isaslind Ilmar, kelle rändeteed saab vaadata rändekaardilt (sügis 2012 ja kevad 2013). Ilmari saatja eemaldasime 2013. aasta suvel. Viimased aastad on pesitsevad kalakotkad olnud enamasti rõngastega, mistõttu nende päritolu ja vanus on hästi teada. Praegune isaslind Ivo (värvirõngas ED) on koorunud 2013. aastal ligi 50 km kaamerapesast põhja pool. Kaamera ees esimesed kuus aastat pesitsenud emaslind Irmat pole me viimastel aastatel enam näinud. Tema asemele tuli 2019. aastal uus emaslind Iiris, kellel rõngaid ei ole. 2021. aastal oli Ivol ja Iirisel kolm muna ning koorus samuti kolm poega. Pojad lennuvõimestusid juuli keskpaigas. Mullu pojad rõngaid ei saanud, seega me ei tunne neid edaspidi ära.

2022. aasta ülekanne Tartumaa kalakotka pesast toimub alates 13. aprillist. Kaamera sai käima 5. aprillil. Vahepealse nädalaga kukkus ümber näiteks suur kuusk pesa taga, kus kalakotkad tavatsesid istuda. Kalakotkad alustavad munemist enamasti aprilli teises pooles, kurnas on 1-3 muna ning pojad kooruvad mai lõpus. Foorum kajastab kõiki olulisemaid sündmusi. Näiteks leiab sealt pesa külastanud võõrad kalakotkad, kellest mõnede puhul on ka rõngad loetud ning nende päritolu teada.

Pesa juures on kaamera AXIS F41 eraldiseisva sensoriga ja koos Omari tehtud mikrofoniga. Mikrofoni tuulekaitse on saanud kannatada, mistõttu tuulemüra on rohkem kuulda. Kaamerapilt liigub MikroTik antennide abil lähimasse masti ja sealt Kerneli võrgu kaudu Eestimaa Looduse Fondi serverisse. Kotkaklubi YouTube kanali kaudu jagatakse seda kõigile soovijatele. Soovitame jälgida Kotkaklubi kanalit juhuks kui tehnilistel põhjustel tuleb pesakaamera otseülekanne taaskäivitada, mistõttu võib muutuda ülekande veebiaadress. Kotkaklubi kanalilt leiab ka kõik ülejäänud Eesti kotkaste ja must-toonekure pesakaamerad ning metsisemängu kaamera. Pesalt tuleva ülekande mitteärilistel eesmärkidel kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee)

Kalakotkakaamerad toimivad autonoomselt ilma välise energia ja andmesideta. Energia tuleb päikeselt, see salvestatakse stabiilsuse saavutamiseks akudesse. Andmed edastatakse WiFi linkide kaudu lairibaühendusega masti. Toetajate abil oleme aastate jooksul saanud ajakohastada tehnikat, et kaamerapilt oleks üha teravam ja parem. Keskkonnainvesteeringute Keskus toetab kaamerate ülespanekut, mahavõtmist ja hooldamist.


Kalakotka pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv, kaamera paigaldus ja info jagamine
Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi
Looduskalender – kaamera foorum veebis
Eestimaa Looduse Fond – serveriruum
Akukeskus Tartus – akuabi
Kernel – antennide seadistamine, pildi edastamine Internetti
Keskkonnainvesteeringute keskus – finantstugi igapäevasteks tegevusteks
Mitmed eraannetajad – ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine
Bea – kalakotkakaamerate foorumite administreerimine
Tuhanded vaatlejad – kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!