Kalakotka pesakaamera Tartumaal 2020

06.05.2020 | Rubriik:

OTSEÜLEKANNE
FOORUM

Kalakotka pesadel on Eestis kaks kaamerat, üks Võrumaal ja teine Tartumaal. Tartumaa pesa (kalakotkas2) saame vaadata alates 2013. aastast.

Tartumaa kalakotka kaamerapesa ehitasime 2013. aasta talvel alla varisenud looduslikust pesast ca 50 m kaugusele. Kalakotkapaar võttis tehispesa koos kaameraga kohe omaks. Pesa ajalugu saab vaadata kalakotka kaamerate lehelt. Esimesel kahel aastal pesitses seal isalind Ilmar, kelle rändeteed saab vaadata rändekaardilt (sügis 2012 ja kevad 2013). Ilmari saatja eemaldasime 2013. aasta suvel. Viimased aastad on pesitsevad kalakotkad olnud enamasti rõngastega, mistõttu nende päritolu ja vanus on hästi teada. Praegune isalind Ivo (värvirõngs ED) on koorunud 2013. aastal ligi 50 km kaamerapesast põhja pool. Kaamera ees esimesed kuus aastat pesitsenud emalind Irmat pole me viimastel aastatel enam näinud. Tema asemele tuli 2019. aastal uus emalind Iiris, aga temal rõngaid ei ole ning seetõttu ei tea me ka tema päritolu. Foorum kajastab kõiki olulisemaid sündmusi. Näiteks leiab sealt pesa külastanud võõrad kalakotkad, kellest mõnede puhul on ka rõngad loetud ning nende päritolu teada.

2020. aasta ülekanne Tartumaa pesast toimub alates 27. märtsist. Kaamerapilt liigub Kerneli sidekanaleid pidi Beta Grupi serverisse. YouTube kanali kaudu jagatakse seda kõigile soovijatele. Pesa juures on kaamera AXIS F41 eraldiseisva sensoriga ja koos Omari tehtud mikrofoniga. WiFi link on lahendatud MikroTik seadmetega.

Tänu toetajate abile oleme aastate jooksul saanud ajakohastada tehnikat, et kaamerapilt oleks üha teravam ja parem. Kalakotkakaamerad toimivad autonoomselt ilma välise energia ja andmesideta. Energia tuleb päikeselt, see salvestatakse stabiilsuse saavutamiseks akudesse. Tänavu pole see just lihtne olnud. Oleme pidanud ka akusid vahetama (öösel). Andmed edastatakse WiFi linkide kaudu kilomeetrite taha lairibaühendusega masti.


Kalakotka pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – tööd pesa juures, bioloogiline info, koordineerimine
Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja hooldus, mikrofoni ehitamine, striimi kodeerimine, tehniline tugi
Looduskalender – foorum ja tutvustus
TELE2 – mobiilimast vastuvõtuantennile, antenni paigaldus masti, fiiberoptilise kaabli kasutus
Kernel – antennide seadistamine
Akukeskus Tartus – akuabi
Keskkonnainvesteeringute keskus – finantstugi
Bea – kalakotkakaamerate foorumite administreerimine
Mitmed eraannetajad – ootamatute kulude katmine, kaamerate uuendamine
Tuhanded vaatlejad – kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!