Eesti jälgitavad rändlinnud on läinud

29.09.2016 | Rubriik:

Kaardilt on näha, et vaid üks väike-konnakotkas (Volli) on veel Eestis. Aga see lind ei lendagi Aafrikasse, sest jäi salakütile silma ja lasti maha Tartu lähedal 23. augustil. Mahalastud kotkal oli ka poeg, kelle toitmisega isalind sel ajal tegeles. Volli paariline Karin (keda oleme jälginud juba aastaid) loodetavasti suutis üksi poja üles kasvatada. Igatahes oli poega näha lendamas koos emalinnuga. Kas ta oli piisavalt heas vormis rändele asumiseks, seda me ei tea. Keskkonnainspektsioon uurib seda juhtumit.
Teised rändlinnud kas rändavad või on talvituskohta kohale jõudnud. Oma talvituskohta on jõudnud must-toonekurg Raivo (26.augustil Iisraelis), kalakotkas Markus (26. septembril jõudis Lefini jõe äärde Kongos, teiselpool ekvatorit).
Kaardil on uusi linde ka sookurgede seas (Ahja5, Ivar, Mati) – kõik need on noorlinnud. Rohkem infot on iga linnu tutvustuses. Ahja5 puhul oodati tema rändamist Etioopia suunas, aga esialgu lendas Ahja5 siiski Ungarisse, samamoodi Ivar. Sookurg Mati on pärit Saaremaalt, seega tema rändamine Lääne-Euroopasse oli oodatud.
Gruusiast pärit raisakotkas Mikho on samuti asunud lõuna suunas liikuma, sügis on kohal ka Kalmõkkias. Must-toonekured Eedi ja Karl liiguvad peale rändepeatust edasi talvekorteri poole.
Erinevad jälgimisseadmed edastavad andmeid eri sagedusega ja vanemad seadmed jätavad ka andmetesse auke, seetõttu on rände edenemise võrdlemine keerukam. Praegu juhib väike-konnakotkaste rändemaratoni Vahur, aga seis võib muutuda uute andmete laekumisega.