Dokumentaalfilm “Väike-konnakotkad Lätis”

12.12.2021 | Rubriik:

Läti Looduse Fondi ja kunstifondi RUCKA koostöös on valminud dokumentaalfilm “Väike-konnakotkad Lätis”. Filmi režissöör ja operaator on Māris Maskalāns ning see on valminud Euroopa Liidu LIFE projekti “Väike-konnakotka kaitse tagamine Lätis” raames. Filmi on võimalik vaadata siit (film on inglise keeles).

Lätis pesitseb teadaolevalt viiendik maailma ning ligi pool Euroopa Liidu väike-konnakotkaste populatsioonist, hinnanguliselt 4000 paari. Filmis “Väike-konnakotkad Lätis” tutvustatakse väike-konnakotkaste pesitsemist, kuid räägitakse ka kotkaste kaitsest laimalt. Erilist tähelepanu pööratakse elupaikade taastamisele Gauja looduspargis ja Grivu saarel Lubānas ning pesi ohustavale metsaraiele. Väike-konnakotka püsimajäämine sõltub eelkõige sobilike elupaikade – suurte puudega vanad metsad, niidud ja karjamaad – olemasolust. Filmi autorid jälgisid mitme aasta vältel LIFE projekti juhi, ornitoloog Jānis Ķuze tööd kotkaste pesade kontrollimisel ja pesapaikade kaitse tagamisel. Sõna saab ka Läti kotkauurija Uģis Bergmanis. Tõdetakse, et väike-konnakotkas tunneb end hetkel Lätis hästi, kuid tema asurkonna säilitamiseks praegusel tasemel tuleb pingutada nii looduskaitsjatel kui kohalikel elanikel.


Eestis pesitseb 500-600 paari väike-konnakotkaid. Tegu on meie arvukaima kotkaliigiga, kelle seisund on hinnatud ohulähedaseks. Vaata lisaks siit ning loe kotkaste kaitsest Eestis siit ja seirest siit. Saatjatega varustatud kotkaste rändeteekondi saab vaadata rändekaardilt.