Sügisränne algas ka sisuliselt

Postitatud: 12.08.2013 | Rubriik:

Merikotkas Meelis käis suvitamas Koola poolsaarel (ca 1300 km sünnipaigast), Põhja-Jäämere ääres ja lahkus sealt lõunasse tagasi 24. juulil. Viie päevaga lendas ta Pihkva järve äärde ning liigub nüüd seal Venemaa poolel ringi. Huvitav, kas seda ärakäimist ka rändeks võiks nimetada? Või hulkumiseks?
Samal ajal on emane noor merikotkas Sillu hoopis paiksem ja veedab enamuse ajast Hiiumaal, Käina lahe kormoranikoloonia lähistel. Võite arvata, miks?
Must-toonekurg Raivo tänavu poegi toitma ei pidanud ja selle tõttu sai ta varem rändele asuda. Paistab, et Raivo füüsiline vorm on nii hea, et ta lendas ilma pikemate vahepeatusteta Türki. Võimalik, et lendab veel edasigi. Raivo siht on tõenäoliselt Jordani jõe orus asuvad kalakasvatused. Ka Eestis olles külastas ta sageli Käruveski kalakasvatust ja sealt ka 2. augustil kella kahe paiku päeval lõuna poole startis. Keskmine lennukiirus on tal umbes 50 km/h ja päevaga lendas Raivo kuni 460 km. Rändamiseks kasutab ta aega kümnest hommikul kuni nelja-viieni pealelõunal. Muud valget aega kasutab ta võimalusel toitumiseks, aga mõnikord on ta lihtsalt paigal olnud ja puhanud.
Suur-konnakotkas Tõnn muutus oma peatuskohas Kesk-Norras rahutuks juba juuli lõpus, aga alustas lõuna poole liikumist samuti 2. augustil. Viie päevaga jõudis ta Norra lõunaossa, ca 40 km Oslost.