Sookurgedega nüüd selgust rohkem

Postitatud: 13.01.2013 | Rubriik:

Jaanuari alguses selgus sookurg Hauka olukord, ta jäi Siinai poolsaare lõunatipus paigale novembri lõpus ja seal ta ka hukkus. Kas ta hukkus kohe või sai ta ennem kuidagi vigastada – seda me ei tea ja leidjatel polnud võimalik hinnata ka kohapeal surma põhjust. On mitmeid võimalusi… näiteks võis ta peatuda Sharm-el-Sheikhi reoveetiikidel, sealt juua ja mingi mürgituse saada (sarnaselt käitus ka must-toonekurg Piia 2008 sügisel), umbes kilomeetri kaugusel leidmiskohast on suur elektriliin, milles ta võis näiteks tiiba vigastada ja hiljem kõndida leidmiskohta, pole välistatud laskmine, kuigi kohalikud beduiinid seda ilmselt ei teeks. On ka võimalik, et ta sai mingi mürgituse juba Türgis peatudes ja see mõjus alles hiljem. Aga on ka võimalik, et noor kurg ei jõudnud end peatuskohtades piisavalt nuumata, et pikka lendu taluda. Võivad olla ka mitmed põhjused korraga. Igatahes on see kolmas noor sookurg, kes selles piirkonnas ära kaob. Peame tänama Hauka saatja otsijaid, Nuweiba kandi beduiine eesotsas kohaliku eestlase Toomas Mikkoriga.
Kaks sookurge on endiselt kadunud, aga kaks (Juula2 ja Ahja2) talvitavad Tuneesia loodeosas. Neist Ahja2 on üsna paikne, aga Juula2 lendab laialt ringi, nagu otsiks õiget kohta. Seejuures 4. jaanuaril olid mõlemad sama põllu peal.

Suur-konnakotkas Tore kohta puuduvad igasugused andmed, aga kevadel Lähis-Idas kadunuks jäänud must-toonekurg Valdur jäi ühe Lõuna-Eestis üles pandud automaatkaamera ette. Nii võib arvata, et Valdur on praegu Etioopias, aga tema saatja ei tööta