Rändeuudised

Postitatud: 28.09.2015 | Rubriik:

Rändekaardil on uusi linde, keda jälgida. Viuaastale kohaselt alustame viudest, kus lisaks tuttavale Villule on võimalik näha ka hiireviud nimega Kordian. Kordian on tänavune noorlind, kelle püüdsime Põlva maakonna lääneosast, Hauka külast. Selleks ajaks oli Kordian lennanud ringi juba umbes kolm kuud ja täielikult iseseisvunud. Meil pole teada, kus ta sündinud on, aga tõenäoliselt mitte kaugel püügikohast. Nimi tuleneb meie Poola kolleegi Kordian Bartoszuki nimest, kes vahetas meie mullu kasutatud GPS saatja uue vastu ja see ka hiireviu Kordianiga seljakotina kaasa lendab. Kas ja kuhu Kordian rändab, seda näeme kõik koos lähemate kuude jooksul.
Lisaks varem rännet alustanud kalakotkas Kallele on nüüd rändel ka teine kalakotka isaslind, kes sai nimeks Markus. Markuse nimekaim inimeste seas, kes elab enamasti Saksamaal Münhenis, aitas seda kalakotkast püüda (ning ka teistel kotkatöödel) ja saatjat paigaldada. Kalakotkas Markus pesitseb Põhja-Eestis Lahemaa Rahvuspargis ja tal oli kaks poega ning Soome rõngaga kaasa. Kui Kalle peatub energiavarude täiendamiseks Ukrainas, Musta mere rannikul, siis Markus peatub Ukrainas Dnestri jõe ääres, Moldova piiri lähistel (Podilski Tovtrõ Rahvuspargis).
Väike-konnakotkad on sügisrändel täpselt samas koosseisus nagu mullu ja keegi neist enam ei oota parajat aega, sest see juba saabus. Viimastena alustasid Jaan, Mait ja Max, 26. septembri keskpäeval.
Lisaks hiireviudele pole rännet alustanud suur-konnakotkas Iti ja hübriidne konnakotkas Sander, samas kolmandat korda rändav Tunne on juba Bulgaarias ja võibolla kaugemalgi.
Sloveenia valge-toonekured asuvad endiselt Tšaadis, kuigi Fortuna ei taha meile oma asukohti saata.