Must-toonekured on tagasi

Postitatud: 05.04.2016 | Rubriik:

Nagu viimastel aastatel tavaks, jõudis esimesena rändelt tagasi must-toonekurg Raivo. Pesapaigale saabus ta 29. märtsi õhtuks ja jäi sinna toimetama. Must-toonekurg Eedi oli üsna pea samuti tagasi, 1. aprilli ennelõunal jõudis ta Eestisse, aga läks esialgu Mulgimaale ja alles sealt Karulasse. Aga Karulasse ta ei jäänud, vaid lendas tagasi 80 km Lätti.
Konnakotkastest juhib kevadrallit Aadu, tema võib paari päeva pärast olla tagasi Otepää kandis. Konnakotkaste rivi on veninud üsna pikaks, emaslinnud Karin ja Haage on veel Aafrikas.
Kalakotkas Kalle oli talvitamas ilma levita kohas, aga alustas rännet 22. märtsi hommikul Kongo jõe alamjooksult ja jõuab peagi Vahemere kohale. Levisse sattus ta alles Alžeerias. Siis saime ka kõik varasemad asukohad kätte. Kalakotkas Markusalustas rännet oluliselt varem, 9. märtsil, aga kadus levist juba sama päeva õhtul. Pole teada, kas linnuga on kõik korras.
Sookurg Ahja4 on hukka saanud Sudaanis, New Halfa põllumajanduspiirkonnas. On teada, et seal kütitakse sookurgi viljapõldudelt ja tõenäoliselt Ahja4 ka nende hulka sattus. Sudaanis on meil tuttav mees Moez, kes püüab sinna sõita ja saatjat otsida. Moez on meid niisugusel puhul ka varem aidanud. Teise sookurega tundub kõik korras olevat, aga ta vist ei pesitse veel sel aastal.
Merikotkas Pomo andmeid pole me enam kaardile kandnud, sest ta hakkas ktihti külastama üht kohta metsas, mis võib olla pesapaigaks. Võimalik, et ta sel aastal ei munenud (võimalik pliimürgistuse mõju), aga pesa hoida võib ikka. Teine merikotkas, Kirilla on lennanud üle 1200 km kirde suunas ja kadus levist 1. aprillil.
Hiireviu Villu on jõudnud tagsi pesitsuskohta, aga tema saatja ei toimi. Hiireviu Kordiani saatja ärkas märtsi lõpus ja Kordian asub ligikaudu samas piirkonnas, kus ta jaanuari alguses kadus.