Mõned üllatused

Postitatud: 18.10.2014 | Rubriik:

Kõik rändlinnud peale Savimäe sookure on rändel või juba kohale jõudnud. Suur-konnakotkas Iti alustas tänavu üsna vara, 3. oktoobril, aga tal ei paista kiiret olevat. Kahe Sudaani riigi piirimaile talvituskohta jõudis hübriidne konnakotkas Sander.
Üllatav on Sloveenia must-toonekurg Franceki teekond lõunasse. Kui enamus must-toonekurgi rändab üle Bosporuse või Gibraltari vältides suuri veekogusid, siis Francek lendas üle Aadria mere (130km vett), Itaalia lõunaosa, Sitsiilia ja Vahemere (270 km vett) Tuneesiasse. Läbi Sitsiilia lendab igal aastal kokku ligikaudu 50 must-toonekurge (andmed Anna Giordano 1986-2014), nende loendamine toimub Messina väina juures. 14. oktoobrist on Francek muutunud Sloveenia meediastaariks, kelle rännet kajastatakse kümnetes kohalikes väljaannetes. Koolides kasutatkse teda juba geograafia õppimisel, jne.
Teine üllataja on hübriidne konnakotkas Tunne, kes tänavu järgib pigem väike-konnakotkaste rändeteed ja jõudis just Aafrikasse. Mullu talvitas ta Montenegro ja Albaania piirialadel, mis on pigem omane suur-konnakotkastele.
Aeg-ajalt jääb üks või teine lind kaardil seisma, aga see ei tähenda muud, kui nende andmed laekuvad hiljem kas saatja niisuguse programmi või sidevõrgu puudumise tõttu mõnedes piirkondades (n Sahhaara kõrbes või kuskil džunglis).