Mõned üllatused

Postitatud: 18.10.2014 | Rubriik:

Kõik rändlinnud peale Savimäe sookure on rändel või juba kohale jõudnud. Suur-konnakotkas Iti alustas tänavu üsna vara, 3. oktoobril, aga tal ei paista kiiret olevat. Kahe Sudaani riigi piirimaile talvituskohta jõudis hübriidne konnakotkas Sander.
Üllatav on Sloveenia must-toonekurg Franceki teekond lõunasse. Kui enamus must-toonekurgi rändab üle Bosporuse või Gibraltari vältides suuri veekogusid, siis Francek lendas üle Aadria mere (130km vett), Itaalia lõunaosa, Sitsiilia ja Vahemere (270 km vett) Tuneesiasse. Läbi Sitsiilia lendab igal aastal kokku ligikaudu 50 must-toonekurge (andmed Anna Giordano 1986-2014), nende loendamine toimub Messina väina juures. 14. oktoobrist on Francek muutunud Sloveenia meediastaariks, kelle rännet kajastatakse kümnetes kohalikes väljaannetes. Koolides kasutatkse teda juba geograafia õppimisel, jne.
Teine üllataja on hübriidne konnakotkas Tunne, kes tänavu järgib pigem väike-konnakotkaste rändeteed ja jõudis just Aafrikasse. Mullu talvitas ta Montenegro ja Albaania piirialadel, mis on pigem omane suur-konnakotkastele.
Aeg-ajalt jääb üks või teine lind kaardil seisma, aga see ei tähenda muud, kui nende andmed laekuvad hiljem kas saatja niisuguse programmi või sidevõrgu puudumise tõttu mõnedes piirkondades (n Sahhaara kõrbes või kuskil džunglis).

Väike-konnakotkad jõudsid Aafrikasse

Postitatud: 08.10.2014 | Rubriik:

Väike-konnakotkad rändavad üsna üheaegselt, õigemini on erineval ajal alustanud isendid oodanud teisi järgi ja kahenädalane vahe on kahanenud paari-kolmepäevaseks. Väike-konakotkastele on iseloomulik, et nad väldivad isegi suhteliselt kitsaid lahtesid, pigem lendavad pikema maa. Nii ei taha nad ületada ka 20-40 kilomeetri laiust Suessi lahte, vaid lendavad sellest põhja poolt ümber. Must-toonekured näiteks Suessi lahte takistuseks ei pea, küll aga valivad sobivat ilma ja tuult selle ületamiseks. Väike-konnakotkastest on pesitsusajal naabrid Max ja Aadu, omaette naabruskonna moodustavad Karin, Magnus ja Mait ning kolmandana ka Jaan, Haage, Vahur. Viimastega omab naabrussuhteid ka hübriidne konnakotkas Sander. Naabrussuhete ja toitumisalade jagamise uurimiseks on need linnud saatjatega varustatudki, rännet saab jälgida lisaks. Hübriidse konnakotka Tunne teekond erineb oluliselt mullusest ja Türgis Bosporuse kandis võttis ta mõningase mõtlemisaja, kas lennata edasi või mitte. Mullu talvitas ta 750 km lääne pool, Montenegros. Ka suur-konnakotkas Iti alustas 3. oktoobril vaikselt sügisrännet.
Huvitav on Sloveenia must-toonekure (Francek) ränne, kes kasutab üsna ohtlikku marsruuti üle Lõuna-Itaalia ja Sitsiilia. Viimaste andmete kohaselt peatus Francek Sitsiilia põhjaosas Rosmarino jõe suudme lähedal, kus ootas tormi ja vihma lõppemist.
Kalakotkas Tiiu peatub Elevandiluurannikul, kus ilmselt kasutab ajutisi veekogusid toitumiseks. Võrdluseks soovitaks vaadata Soome kalakotkaste teekondi.

Raivo on kohal ja Tiiu jõuab varsti

Postitatud: 29.09.2014 | Rubriik:

Rändekaardil jälgitavad linnud on oma tavapärases graafikus. Kohale on jõudnud must-toonekurg Raivo, tema talvitab Lähis-Idas Jordani jõe orus ja jõudis sinna tegelikult juba 15.septembril. Kuna tema jälgimisseade on juba üsna vana, siis tõenäoliselt see ei taha talve jooksul hästi töötada ja peame ootama, kuni Raivo uuesti enam lendama hakkab.
Sügisrändele asus ka tuntud sookurg Ahja 4, kes võttis 23. septembri paiku suuna Valgevene põhjaosa poole, kus ta ilmselt mõne aja peatub.
Väike-konnakotkad alustasid rännet suhteliselt sarnasel ajal, emaslinnud varem (septembri keskel) ja isaslinnud nädala-paari võrra hiljem. Praeguseks hakkavad nad jõudma Aasiasse, st ületavad Bosporuse väina. Väike-konnakotkaid on kaardil ka rohkem kui mullu.
Suur-konnakotkas Iti on veel pesapaigal ringi liikumas ja rännakuks jõudu kogumas.
Kalakotkas Tiiu on meile teinud väikse üllatuse, seni pole teadaolevalt ükski meie kalakotkas Lääne-Aafrikas talvitanud. Paistab, et ta tahab jääda kuskile Elevandiluurannikule.

Sügisränne algas

Postitatud: 23.08.2014 | Rubriik:

Kuigi kaardil algas sügisrände hooaeg juba 15. juulil, ei teadnud sellest midagi meie vaadeldavad linnud, ega ka rändekaardi vaatajad. Kaart oli vahepeal uuendamata.
Tõsisema sügisrändega alustas esimesena uus lind kaardil – kalakotkas Tiiu. Tiiu jäi võrku Võrumaal Leokite kalakasvatuses vahetult enne rändele asumist. Pole päris kindel, aga tõenäoliselt on Tiiu meile varasemast tuttav – ta võib pesitseda 2012. aastal veebikaamera kaudu vaadeldud pesas (tollal kalakotkas2).
Hübriidne konnakotkas Tunne on alates juuli keskpaigast liikunud hoopis põhja poole, Venemaa Kaliningradi oblastist Lätti.
Kuulus sookurg Ahja4 liikus juuli lõpus oma sünnikohast Ahjal 80 km põhja poole Laiuse kanti, kus ta ilmselt ühineb mõne uue rändeparvega ja saab huvitav olema, kuhu ta siis talvituma suundub?
Must-toonekurg Raivo alustas sel aastal pesitsemist suhteliselt hilja, ilmselt paarilise hilise saabumise tõttu, seepärast ta alles toidab poegi. Aga varsti peaks pojad saama lennuvõimeliseks ja rändama hakkama.
Kaardile lisandub veel uusi väike-konnakotkaid, aga nemad veel ei rända.

Momendi seis

Postitatud: 19.06.2014 | Rubriik:

Huvitavam on praegu jälgida miittesuguküpseid linde, sest pesitsejad toimetavad varjatult omi asju.
Teise aasta hübriidne konnakotkas Tunne (vanemad suur- ja väike-konnakotkas) toimetab Läänemere ääres ja on leidnud sobiva kohana endale Kaliningradi oblasti (Venemaa). Kui vaadata tema teekonda, siis on see üsna sarnane kaks aastat varem samas pesas sündinud Luulega. Võimalik, et Tunne liigub suve jooksul veel põhja poole.
Mullu jälgitavate hulka sattunud sookured on pakkunud üllatusi ka teisel eluaastal. Ahja 4 naasmine nii varakult sünnipaiga lähedusse polnud küll ette aimatav. Teisalt on pisut veider, et Ungaris suure osa talvest veetnud Savimäe pöördus sinna tagasi juba maikuus, olles eelnevalt kevadrändega tulnud Lätti. Aga ega me ei tea, millega nad edasi üllatavad.
Merikotkas Meelis tegutseb valdavalt Venemaal ja üsna suurel alal. Läti merikotkas A531 on ikka veel pesakohata, aga viimasel ajal rohkem Leedus.
Täiskasvanud linnud on kas pesitsemas või hoiavad territooriumi (must-toonekurg Raivo, suur-konnakotkas Iti ja hübriidne Sander, väike-konnakotkad). Saatjaandmed seda selgelt eristada ei võimalda.
Suur-konnakotkas Tõnn on tõenäoliselt Skandinaavias, sest Soomes nähti Tõnniga sarnast saatjaga suur-konnakotkast aprillis. Tõnni saatja on aga ilmselt vanaduse tõttu info saatmise lõpetanud. Sarnane olukord on ka must-toonekurgede Pirsu ja Priiduga.