Väike-konnakotkad jõudsid Aafrikasse

Postitatud: 08.10.2014 | Rubriik:

Väike-konnakotkad rändavad üsna üheaegselt, õigemini on erineval ajal alustanud isendid oodanud teisi järgi ja kahenädalane vahe on kahanenud paari-kolmepäevaseks. Väike-konakotkastele on iseloomulik, et nad väldivad isegi suhteliselt kitsaid lahtesid, pigem lendavad pikema maa. Nii ei taha nad ületada ka 20-40 kilomeetri laiust Suessi lahte, vaid lendavad sellest põhja poolt ümber. Must-toonekured näiteks Suessi lahte takistuseks ei pea, küll aga valivad sobivat ilma ja tuult selle ületamiseks. Väike-konnakotkastest on pesitsusajal naabrid Max ja Aadu, omaette naabruskonna moodustavad Karin, Magnus ja Mait ning kolmandana ka Jaan, Haage, Vahur. Viimastega omab naabrussuhteid ka hübriidne konnakotkas Sander. Naabrussuhete ja toitumisalade jagamise uurimiseks on need linnud saatjatega varustatudki, rännet saab jälgida lisaks. Hübriidse konnakotka Tunne teekond erineb oluliselt mullusest ja Türgis Bosporuse kandis võttis ta mõningase mõtlemisaja, kas lennata edasi või mitte. Mullu talvitas ta 750 km lääne pool, Montenegros. Ka suur-konnakotkas Iti alustas 3. oktoobril vaikselt sügisrännet.
Huvitav on Sloveenia must-toonekure (Francek) ränne, kes kasutab üsna ohtlikku marsruuti üle Lõuna-Itaalia ja Sitsiilia. Viimaste andmete kohaselt peatus Francek Sitsiilia põhjaosas Rosmarino jõe suudme lähedal, kus ootas tormi ja vihma lõppemist.
Kalakotkas Tiiu peatub Elevandiluurannikul, kus ilmselt kasutab ajutisi veekogusid toitumiseks. Võrdluseks soovitaks vaadata Soome kalakotkaste teekondi.

Raivo on kohal ja Tiiu jõuab varsti

Postitatud: 29.09.2014 | Rubriik:

Rändekaardil jälgitavad linnud on oma tavapärases graafikus. Kohale on jõudnud must-toonekurg Raivo, tema talvitab Lähis-Idas Jordani jõe orus ja jõudis sinna tegelikult juba 15.septembril. Kuna tema jälgimisseade on juba üsna vana, siis tõenäoliselt see ei taha talve jooksul hästi töötada ja peame ootama, kuni Raivo uuesti enam lendama hakkab.
Sügisrändele asus ka tuntud sookurg Ahja 4, kes võttis 23. septembri paiku suuna Valgevene põhjaosa poole, kus ta ilmselt mõne aja peatub.
Väike-konnakotkad alustasid rännet suhteliselt sarnasel ajal, emaslinnud varem (septembri keskel) ja isaslinnud nädala-paari võrra hiljem. Praeguseks hakkavad nad jõudma Aasiasse, st ületavad Bosporuse väina. Väike-konnakotkaid on kaardil ka rohkem kui mullu.
Suur-konnakotkas Iti on veel pesapaigal ringi liikumas ja rännakuks jõudu kogumas.
Kalakotkas Tiiu on meile teinud väikse üllatuse, seni pole teadaolevalt ükski meie kalakotkas Lääne-Aafrikas talvitanud. Paistab, et ta tahab jääda kuskile Elevandiluurannikule.

Sügisränne algas

Postitatud: 23.08.2014 | Rubriik:

Kuigi kaardil algas sügisrände hooaeg juba 15. juulil, ei teadnud sellest midagi meie vaadeldavad linnud, ega ka rändekaardi vaatajad. Kaart oli vahepeal uuendamata.
Tõsisema sügisrändega alustas esimesena uus lind kaardil – kalakotkas Tiiu. Tiiu jäi võrku Võrumaal Leokite kalakasvatuses vahetult enne rändele asumist. Pole päris kindel, aga tõenäoliselt on Tiiu meile varasemast tuttav – ta võib pesitseda 2012. aastal veebikaamera kaudu vaadeldud pesas (tollal kalakotkas2).
Hübriidne konnakotkas Tunne on alates juuli keskpaigast liikunud hoopis põhja poole, Venemaa Kaliningradi oblastist Lätti.
Kuulus sookurg Ahja4 liikus juuli lõpus oma sünnikohast Ahjal 80 km põhja poole Laiuse kanti, kus ta ilmselt ühineb mõne uue rändeparvega ja saab huvitav olema, kuhu ta siis talvituma suundub?
Must-toonekurg Raivo alustas sel aastal pesitsemist suhteliselt hilja, ilmselt paarilise hilise saabumise tõttu, seepärast ta alles toidab poegi. Aga varsti peaks pojad saama lennuvõimeliseks ja rändama hakkama.
Kaardile lisandub veel uusi väike-konnakotkaid, aga nemad veel ei rända.

Momendi seis

Postitatud: 19.06.2014 | Rubriik:

Huvitavam on praegu jälgida miittesuguküpseid linde, sest pesitsejad toimetavad varjatult omi asju.
Teise aasta hübriidne konnakotkas Tunne (vanemad suur- ja väike-konnakotkas) toimetab Läänemere ääres ja on leidnud sobiva kohana endale Kaliningradi oblasti (Venemaa). Kui vaadata tema teekonda, siis on see üsna sarnane kaks aastat varem samas pesas sündinud Luulega. Võimalik, et Tunne liigub suve jooksul veel põhja poole.
Mullu jälgitavate hulka sattunud sookured on pakkunud üllatusi ka teisel eluaastal. Ahja 4 naasmine nii varakult sünnipaiga lähedusse polnud küll ette aimatav. Teisalt on pisut veider, et Ungaris suure osa talvest veetnud Savimäe pöördus sinna tagasi juba maikuus, olles eelnevalt kevadrändega tulnud Lätti. Aga ega me ei tea, millega nad edasi üllatavad.
Merikotkas Meelis tegutseb valdavalt Venemaal ja üsna suurel alal. Läti merikotkas A531 on ikka veel pesakohata, aga viimasel ajal rohkem Leedus.
Täiskasvanud linnud on kas pesitsemas või hoiavad territooriumi (must-toonekurg Raivo, suur-konnakotkas Iti ja hübriidne Sander, väike-konnakotkad). Saatjaandmed seda selgelt eristada ei võimalda.
Suur-konnakotkas Tõnn on tõenäoliselt Skandinaavias, sest Soomes nähti Tõnniga sarnast saatjaga suur-konnakotkast aprillis. Tõnni saatja on aga ilmselt vanaduse tõttu info saatmise lõpetanud. Sarnane olukord on ka must-toonekurgede Pirsu ja Priiduga.

Rändeolud on ebasoodsad

Postitatud: 14.04.2014 | Rubriik:

Varasemad rändajad said kasutada soodsaid ilmaolusid ja praeguseks on Eestis pesapaikadel suur-konnakotkas Iti, hübriidne konnakotkas Sander ja väike-konnakotkas Aadu, samuti must-toonekurg Raivo. Sander tegi enne pesapaigale minekut suurema tiiru Venemaale, Peipsi taha. Huvitav kas ta on sealt pärit?
Aga teised rändajad on takerdunud Lääne-Ukrainas, kus pole juba mitu päeva olnud selget ilma. Rändel tõusvaid õhuvoole kasutavad linnud ei taha kehva ilmaga lennata, sest see võtab oluliselt enam energiat. Seega nad ootavad ilma paranemist, et edasi rühkida. Nii on Ukrainas ootamas meie väike-konnakotkaste enamus (Karin, Magnus, Jaan, Max). Nad küll püüavad leida õiget lennusuunda selginemiste korral, aga enamasti on olnud vihmane või lauspilves.
Lääne poolt rändav hübriidne konnakotkas Tunne aga saab selgemat ilma kasutada ja on jõudnud Ungari idaossa.
Kolmandat aastat elav merikotkas Meelis lendas Venemaal Laadoga järve lähistele ja peatub seal.
Suur-konnakotkas Tõnn pole alates 29. märtsist meile andmeid saatnud, tema saatja jukerdas juba varem – tõenäoliselt on see rikkis. Kui nii, siis tuleb mõelda, kuidas Tõnnil saatja ära saaks võtta või välja vahetada…