Hiireviud rändavad ka

Postitatud: 08.10.2015 | Rubriik:

Pea-aegu kõik rändlinnud kaardil on Eestist juba kaugel, mõni ammu talvitusalalgi. Hiireviud lahkuvad meie jälgitavatest rändlindudest kõige viimasena. Kahest hiireviust alustas esimesena noorem, nimega Kordian. 5.oktoobril jättis ta oma tuttavad põllud ja metsatukad Põlvamaa lääneosas ja võttis kursi lõunasse. Peale Läti piiri ületamist korrigeeris Kordian suunda enam edela poole ning jõudis teisel rändepäeval Leetu. Seal tegi ta peatuse, ilmselt kohaliku hiirefaunaga tutvumiseks. Teine vaadeldav hiireviu Villu on meiel juba tuttav ning valmistaks korraliku üllatuse, kui jääks talveks siia. Mullu alustas ta rännet 4.oktoobril, nii et tasub silma peal hoida.
Merikotkad pole tüüpilised rändlinnud, kuid võivad mõnikord üllatada pikemate lendudega. Tõenäoliselt on paiksem Läti vana merikotkas A531, samas meie Meelis veel pesitsema ei valmistu ja võib enam ringi liikuda.
Kalakotkad on mõlemad esimesest rändepeatuskohast Ukrainas lahkunud ja liiguvad talvituskoha suunas. Sihtkohta teavad praegu vaid nad ise, meie näeme seda mõne aja pärast.
Väike-konnakotkad jõuavad just Lähis-Ida riikidesse, esimesena emane väike-konnakotkas Haage ja mullu loendati neid sealt läbi rändamas üle 120 000 (kolleeg Thomas Krumenakeri andmeil). Meie kaks hübriidset konnakotkast nende seas.

Rändeuudised

Postitatud: 28.09.2015 | Rubriik:

Rändekaardil on uusi linde, keda jälgida. Viuaastale kohaselt alustame viudest, kus lisaks tuttavale Villule on võimalik näha ka hiireviud nimega Kordian. Kordian on tänavune noorlind, kelle püüdsime Põlva maakonna lääneosast, Hauka külast. Selleks ajaks oli Kordian lennanud ringi juba umbes kolm kuud ja täielikult iseseisvunud. Meil pole teada, kus ta sündinud on, aga tõenäoliselt mitte kaugel püügikohast. Nimi tuleneb meie Poola kolleegi Kordian Bartoszuki nimest, kes vahetas meie mullu kasutatud GPS saatja uue vastu ja see ka hiireviu Kordianiga seljakotina kaasa lendab. Kas ja kuhu Kordian rändab, seda näeme kõik koos lähemate kuude jooksul.
Lisaks varem rännet alustanud kalakotkas Kallele on nüüd rändel ka teine kalakotka isaslind, kes sai nimeks Markus. Markuse nimekaim inimeste seas, kes elab enamasti Saksamaal Münhenis, aitas seda kalakotkast püüda (ning ka teistel kotkatöödel) ja saatjat paigaldada. Kalakotkas Markus pesitseb Põhja-Eestis Lahemaa Rahvuspargis ja tal oli kaks poega ning Soome rõngaga kaasa. Kui Kalle peatub energiavarude täiendamiseks Ukrainas, Musta mere rannikul, siis Markus peatub Ukrainas Dnestri jõe ääres, Moldova piiri lähistel (Podilski Tovtrõ Rahvuspargis).
Väike-konnakotkad on sügisrändel täpselt samas koosseisus nagu mullu ja keegi neist enam ei oota parajat aega, sest see juba saabus. Viimastena alustasid Jaan, Mait ja Max, 26. septembri keskpäeval.
Lisaks hiireviudele pole rännet alustanud suur-konnakotkas Iti ja hübriidne konnakotkas Sander, samas kolmandat korda rändav Tunne on juba Bulgaarias ja võibolla kaugemalgi.
Sloveenia valge-toonekured asuvad endiselt Tšaadis, kuigi Fortuna ei taha meile oma asukohti saata.

Must-toonekurg Eedi ja teised

Postitatud: 19.09.2015 | Rubriik:

9. septembril alustas sügisrännet must-toonekurg Eedi, kes sai jälgimisseadme 1.septembril Lõuna-Eestis, Karula Rahvuspargis. Eedi sai nime Võrumaa metsniku Toomase soovitusel, Toomas juhatas meid suvel ka Eedi toitumispaika. Praeguseks on Eedi Ukrainas või veel kaugemal (saame temalt infot iga viie päeva järel, mis salvestatud eelmisest ülekandest saati). Tema püüdmise pilte näeb tema pildigaleriis. Vähemalt tänavu on Eedi üsna hiline rändur, aga see võib olla põhjustatud hilisest pesitsemisest.
Väike-konnakotkas Haage peatub ka Ukrainas, ju ta ootab suuremat konnakotkaste rännet, et edasi liikuda. Teised meie vaadeldavad konnakotkad pole veel rändama asunud. Aga peagi see juhtub! Ka Saksa kolleegide teatel on esimesed sealsed konnakotkad rändele asunud. Pisut on edela suunas liikunud hübriidne konnakotkas Tunne, kes täna hommikul ärkas Leedus Utena lähistel.
Sookured rändasid mõlemad koos Eestist ära, aga Lätis nad sattusid erinevatesse parvedesse ja Savimäe jäi Lätti ning Ahja4lendas Valgevene põhjaossa.

Esimene väike-konnakotkas alustas rännet

Postitatud: 09.09.2015 | Rubriik:

Väike-konnakotkas Haage, kel tänavu poegi polnud, alustas 8. septembril sügisrännet ja läbis esimese päevaga vähemalt 250 km. See on vahemaa Tartumaal asuva stardikoha ja Lõuna-Lätis asunud öise puhkekoha vahel. Edukalt pesitsenud väike-konnakotkad on veel pesitsusterritooriumitel ja harjutavad poegi iseseisvale elule.

Sügisränne 2015

Postitatud: 07.09.2015 | Rubriik:

Tänavu on rändekaardi tegija esimesed rändajad maha maganud. Sloveenia kolleegide abiga on kaardil uus liik – valge-toonekurg, kelle kaht noorlindu (Fortuna ja Zuri) saame jälgida alates nende ränd ealgusest 10. augustil. Mõlemad rändasid koos kuni Bulgaariani, aga edasi liiguvad nad eraldi (parvedes). Praeguseks on nad Tšaadis. Mullu jälgitud Sloveenia must-toonekurg lõpetas talvel andmete saatmise ja rohkem temast teada pole.
Eesti lindudest on jälgitavad kaks isast kalakotkast, kellest Kalle juba rändab, teise lisame kaardile kui ta rändama hakkab.
Kümnendat sügisrännet näeme must-toonekurg Raivolt, aga tema on juba talvituskohas. Raivo sügisränne oli tänavu väga kiire, vaid 11 päeva. Ja vaatamate järjekordsele väga heale pesitsustulemusele – tema pesast läks lendu kolm hästi toidetud poega. Veel kiiremini on Raivo sügisrände teinud 2013, kui Jordani jõe orgu Iisraelis jõuti vaid 9 päevaga.
Sookured Ahja 4 ja Savimäe toimetavad üsna sarnaselt, tõenäoliselt kuuluvad nad praegu samasse kureparve.
Merikotkad Meelis ja A531 ei pesitsenud kumbki, Meelise vanus seda ka veel ei võimalda, aga A531 otsib endale kohta ning loodetavasti eeloleval kevadel leiab ka paarilise.
Viu Villu pesitses tänavu ja kasvatas üles ühe poja. Konnakotkad lisame kaardile, kui nad alustavad rännet.