Kevad mühab täiega

Postitatud: 14.04.2012 | Rubriik:

Nüüd, kus kevad on täies hoos, saame ka kõigi meie vaatluse all olevate lindude kohta väita, et talvitusalad on selleks korraks minevik. Kõik meie saatjatega linnud on kas juba pesitsusaladele jõudnud või rändavad. Kõik neist (noored Ahja2 ja Luule) küll sel aastal pesitsema ei asu, aga talvitusaladel ka talve siis ei veedeta.

Esimestena jõudsid Eestisse must-toonekured Raivo ja Pirsu. Kui Raivo sai kohe lennata pesitsukohta, siis Pirsu pidi esialgu paksema lume piirilt tagasi pöörduma ja veetis paar päeva Soomaa kandis, kus lund eriti polnud. Aga praeguseks on ka Pirsu saanud oma pesapaigale minna. Samas Lääne-Eestis asuvas veebikaamera pesas võime täna näha juba esimest muna. Aga Priidu on alles Türgis… ja Valdurilt pole me alates Iisaelist rohkem asukohti saanud.

Huvitav on kindlasti jälgida esimest korda, kuhu liigub Eesti noor sookurg oma esimesel kevadrändel. Ahja 2 lendas Türgist Lõuna-Ukrainasse ja tõenäoliselt lendab ta edasi põhja poole. Konnakotkas Luule pole esimese hooga palju lennanud, ta püüab meenutada, kustkohast sai üle Aadria mere. Iti sattus Kuramaal “kotti” ja otsib sealt väljapääsu. Tõnn aga lendas juba Eesist läbi ja viimased asukohad pärinevad juba Peterburi lähistelt, seega pesitsemist kodumaal ei tule. Ilmselt tõmbab teda Skandinaavia rohkem.
Pesisevate lindude asukohti me turvakaalutlustel ei näita.

Luule alustas ka kevadrännet

Postitatud: 08.04.2012 | Rubriik:

Nüüdseks on selgunud, et ka konnakotkas Luule on alustanud kevadrännet. Ta hakkas Sitsiilia idarannikult põhja suunas lendama 5. aprilli hommikul ja jõudis sama päeva õhtuks Calabria põhjaossa.

Ükski saatjatega ränduritest polnud selleks ajaks veel Eestisse jõudnud, aga esimestena rännet alustanud must-toonekured (Raivo ja Pirsu) olid üsna lähedal. Ilmselt pidurdas edasirännet kehv ilm, aga kodu lähedus võis ka sellest mitte hoolima panna ja ega kõikjal ka lund ei sadanud (mitte nagu Lääne-Eesti must-toonekure pesakaamerast võib näha). Tõnn ja Iti olid samal ajal juba Poolas ning väike-konnakotkas Karin Türgis.

Ainult Luule veel passib

Postitatud: 31.03.2012 | Rubriik:

Raivo kihutab uljalt esimesena kodumaale ja Pirsu on tal üsna kannul. Teised jälitavad pisut kaugemal.

Tänase seisuga on kindlasti talvitusalal veel hübriidne konnakotkas Luule, võibolla ka sookurg Ahja2 (sookure andmed laekuvad iga 10 päeva järel). Ülejäänud kõik rändavad. Ka Tõnn alustas teekonda põhja poole 26. märtsil, seega täpselt nädal peale ema Itit. Iti üritas rändama hakata küll mõni päev varemgi, aga millegipärast pöördus 250 km pärast talvituskohta tagasi (ju vist unustas midagi maha…).

Kuigi Raivo on üsna varajane saabuja, siis ilmselt ta ei tea, et Eestis on mõned pesakohad juba hõivatud – eile õhtul jõudis üks must-toonekurg näiteks Läänemaal asuvasse veebikaamera pessa.

Must-toonekurg Valdur pole alates 16. märtsist saatnud meile infot, siis jõudis ta Iisraeli kalatiikidele. Tõenäoliselt on Valduri saatjaga midagi viltu, sest ka talvel jäi mõnikord andmete ülekanne toimumata.

Aafrikas talvitunud rändavad kõik

Postitatud: 11.03.2012 | Rubriik:

Kümnendaks märtsiks on kevadrändele asunud kõik meie linnud peale suur-konnakotkaste ja sookure. Suur-konnakotkaste hulka võime poolenisti lugeda ka Luule, sest nüüdseks on geneetiline analüüs näidanud tema emana suur-konnakotkast ja isana väike-konnakotkast. Talvitusala valikul on Luule olnud rohkem ema poolt saadud instinktide mõju all.

Juhtimas on praegustest rändajatest kõige lähemal talvitanud Raivo, kes jõudis oma igakevadisse peatuskohta Bulgaarias, Plovdivi provintsis, Rakovski küla lähedal. Vähemalt 7.-9. märtsil oli ta nende paisjärvede juures (saate võrrelda lõuna suunast tehtud fotot ja Google Maps satelliidifotosid rändekaardil – tagumise järve ääres meeldib Raivol olla).

Kalakotkas Erika jõudis ka oma rändepeatuskohta Niiluse delta servas, Kairo lähedal (ta kogub seal jõudu nii sügisel kui kevadel).

Ka must-toonekurg Raivo hakkas tulema

Postitatud: 02.03.2012 | Rubriik:

Tundub, et vähemalt osad meie linnud alustasid tänavu kevadrännet varem kui mullu. Kolm päeva peale Pirsut alustas Raivo, aga tema edumaa on üsna suur, sest Raivo talvitas Iisraelis (so Eestile poole lähemal). Raivo on meie kõige staažikam informaator, alates 2006. aastast.

Pirsu aga rühib esialgu Niluse suunas ja siis tõenäoliselt pöörab noka põhja poole. Küllap ta siiski teeb pikema vahepeatuse kuskil.

Luule saatja hakkas nüüd korralikult tööle, aga Sitsiilia linnukaitsjad ei soovitanud tema täpseid asukohti kaardil näidata enne kui Luule rändele asub. Ilmselt on selleks soovituseks põhjust. Tänavu talvel leiti vaid üks konnakotkas Sitsiilias talvitamas ja see oli Luule. Tavaliselt on neid seal olnuyd 2-3.