Luule alustas ka kevadrännet

Postitatud: 08.04.2012 | Rubriik:

Nüüdseks on selgunud, et ka konnakotkas Luule on alustanud kevadrännet. Ta hakkas Sitsiilia idarannikult põhja suunas lendama 5. aprilli hommikul ja jõudis sama päeva õhtuks Calabria põhjaossa.

Ükski saatjatega ränduritest polnud selleks ajaks veel Eestisse jõudnud, aga esimestena rännet alustanud must-toonekured (Raivo ja Pirsu) olid üsna lähedal. Ilmselt pidurdas edasirännet kehv ilm, aga kodu lähedus võis ka sellest mitte hoolima panna ja ega kõikjal ka lund ei sadanud (mitte nagu Lääne-Eesti must-toonekure pesakaamerast võib näha). Tõnn ja Iti olid samal ajal juba Poolas ning väike-konnakotkas Karin Türgis.

Ainult Luule veel passib

Postitatud: 31.03.2012 | Rubriik:

Raivo kihutab uljalt esimesena kodumaale ja Pirsu on tal üsna kannul. Teised jälitavad pisut kaugemal.

Tänase seisuga on kindlasti talvitusalal veel hübriidne konnakotkas Luule, võibolla ka sookurg Ahja2 (sookure andmed laekuvad iga 10 päeva järel). Ülejäänud kõik rändavad. Ka Tõnn alustas teekonda põhja poole 26. märtsil, seega täpselt nädal peale ema Itit. Iti üritas rändama hakata küll mõni päev varemgi, aga millegipärast pöördus 250 km pärast talvituskohta tagasi (ju vist unustas midagi maha…).

Kuigi Raivo on üsna varajane saabuja, siis ilmselt ta ei tea, et Eestis on mõned pesakohad juba hõivatud – eile õhtul jõudis üks must-toonekurg näiteks Läänemaal asuvasse veebikaamera pessa.

Must-toonekurg Valdur pole alates 16. märtsist saatnud meile infot, siis jõudis ta Iisraeli kalatiikidele. Tõenäoliselt on Valduri saatjaga midagi viltu, sest ka talvel jäi mõnikord andmete ülekanne toimumata.

Aafrikas talvitunud rändavad kõik

Postitatud: 11.03.2012 | Rubriik:

Kümnendaks märtsiks on kevadrändele asunud kõik meie linnud peale suur-konnakotkaste ja sookure. Suur-konnakotkaste hulka võime poolenisti lugeda ka Luule, sest nüüdseks on geneetiline analüüs näidanud tema emana suur-konnakotkast ja isana väike-konnakotkast. Talvitusala valikul on Luule olnud rohkem ema poolt saadud instinktide mõju all.

Juhtimas on praegustest rändajatest kõige lähemal talvitanud Raivo, kes jõudis oma igakevadisse peatuskohta Bulgaarias, Plovdivi provintsis, Rakovski küla lähedal. Vähemalt 7.-9. märtsil oli ta nende paisjärvede juures (saate võrrelda lõuna suunast tehtud fotot ja Google Maps satelliidifotosid rändekaardil – tagumise järve ääres meeldib Raivol olla).

Kalakotkas Erika jõudis ka oma rändepeatuskohta Niiluse delta servas, Kairo lähedal (ta kogub seal jõudu nii sügisel kui kevadel).

Ka must-toonekurg Raivo hakkas tulema

Postitatud: 02.03.2012 | Rubriik:

Tundub, et vähemalt osad meie linnud alustasid tänavu kevadrännet varem kui mullu. Kolm päeva peale Pirsut alustas Raivo, aga tema edumaa on üsna suur, sest Raivo talvitas Iisraelis (so Eestile poole lähemal). Raivo on meie kõige staažikam informaator, alates 2006. aastast.

Pirsu aga rühib esialgu Niluse suunas ja siis tõenäoliselt pöörab noka põhja poole. Küllap ta siiski teeb pikema vahepeatuse kuskil.

Luule saatja hakkas nüüd korralikult tööle, aga Sitsiilia linnukaitsjad ei soovitanud tema täpseid asukohti kaardil näidata enne kui Luule rändele asub. Ilmselt on selleks soovituseks põhjust. Tänavu talvel leiti vaid üks konnakotkas Sitsiilias talvitamas ja see oli Luule. Tavaliselt on neid seal olnuyd 2-3.

Esimene kevadrändur alustas

Postitatud: 26.02.2012 | Rubriik:

23. veebruaril alustas must-toonekurg Pirsu juba oma kevadrännet Kamerunist – ilmselt soovib ta tänavu olla pesapaigal enne oma paarilist.

Must-toonekurg Raivo ei käinud sel talvel Keenias, ta liigub ringi Jordani orus Iisraelis.

Hea uudis on see, et Luule ikka saadab meile pisut infot, aga millegipärast ei jätku energiat nii palju, et GPS asukohta salvestada. Argos asukohad viitavad tema püsimisele Sitsiilia idarannikul. Võimalik, et Luule ei lenda palju ja tiivasuled katavad pisut saatja päikesepaneele.

Leida liikus juba veebruari alguses Niiluse äärest 500km ida poole, Etioopiasse – see on umbes sama manööver nagu ta tegi kaks aastat tagasi.
Et talvitajad on enamasti pisut enam lõunas kui tavaliselt, siis võib oletada, et Sahaaara taga on kuivem kui keskmisel aastal.
Kes alustab kevadrännet järgmisena?