Kõik pesitsejad kohal

Postitatud: 30.04.2012 | Rubriik:

26. aprilliks jõudsid kõik loodetud saatjatega täisealised linnud Eestisse ja Tõnn Rootsi. Millegipärast tundub, et Tõnn tahab Rootsis pesitsema hakata, kuigi lihtne see tal olema ei saa – tõenäoliselt pole paarilist leida.
Tõnni ema, Iti aga eksles kaks nädalat Kurzeme regioonis ja alles 23. aprillil leidis jälle õige kodutee üles.
Priidu jõudis üllatavalt hilja oma kodukohta, Saaremaale ja ei läinud sugugi mitte kohe oma pesa juurde. Võimalik, et ta siiski käis, aga pesa oli juba hõivatud ja kauemaks sinna jääda ei saanud.
Valduri saatja pole ikka meile midagi uut saatnud ja keegi pole käinud ka tema territooriumil passimas, et võimalik Valdur koos rikkis saatjaga ära näha. Aga vaikimise põhjus võib olla ka midagi muud…
Pesitsevate lindude asukohti me ei näita ja ka viimane kaardil olev asukoht pole pesa juures!

Merikotkaste pesakaamerad Eestis ja Lätis

Postitatud: 17.04.2012 | Rubriik:

Eesti ja Läti ühistegevuse (ESTLAT Eagles Cross Borders) raames hoiame tänavu käigus merikotka (Linda ja Sulevi pesa) kaamerat Eestis ja paigaldasime uue kaamera koos kõige vajalikuga Lätis, Kolka poolsaarel Talsi rajoonis. Eestis saime kaamera metsas käima 16. veebruaril ja Lätis 8. veebruaril. Kõigile nähtava striimi käivitamiseks tuli aga veel palju tööd teha ülekandemastides, eriti Läti poolel, kuna otsenähtavusega LMT mast asus 15 km kaugusel ja proovida tuli mitmeid tehnilisi lahendusvariante. Eesti ülekandesüsteem oli saanud ilmastiku käes kannatada ja nii pidime vahetama ülekandesilla EMT mastis. Seetõttu sai ülekannet pesadelt näha Eestis alates 17. veebruarist ja Lätis saime testistriimi käima 7. märtsil.

Kahjuks ei asunud merikotkad pesitsema kummagis pesas. Läti kaamera osas olime märtsi alguses üsna optimistlikud, sest kotkapaar ehitas ilusti pesa ja vooderdas selle pehme kuluga – aga siis nad kadusid ja pole senimaani end pesal näidanud. Ju neil on kuskil uus pesa. Läti pesa lähiajalugu on järgmine – 2008 (2 poega); 2009 (1 poeg); 2010 (1 poeg); 2011 (asustatud aga poegadeta, sügisel tugevalt ehitatud kõrgemaks). Eriline on selle kotkapaari menüü – sageli võis seal leida saagina valge-toonekurgi.

Sulevi ja Linda pesas oli mullu väga sarname situatsioon ja tänavu märtsi keskel leidis Renno ka uue pesa üles… Aga viimaste päevade põhjal võib hoopis hiireviu paar end Eesti merikotka pessa sisse sättida. Läti pesas pole seni veel püsivamaid uusi asukaid tekkinud, aga metsaliike võib seal sageli häälisemas kuulda (pesa asub vana metsa servas). Linda ja Sulevi varasemast pesitsusest saab lugeda foorumist, pesakaamera ülekannet on jälgitud alates 2009. aastast.

Eesti kaamera juures on projekti partneriks EMT, kelle mobiilimastis asub ülekandesild. Edasi liigub signaal Elisa mobiilimasti ja sealt Televõrkude kaablisse. Kaabli kaudu jõuab video EENeti serveriruumi, kus toimub selle dekodeerimine ja jagamine vaatajaile.

Läti kaamerasüsteemi koostas sealne IT firma Komerccentrs Dati grupa, mis aitas ESTLAT Eaglesi projekti meeskondadel süsteemi metsas paika seada ja häälestada. Metsast liigub signaal LMT mobiilimasti ja sealt LMT sidekanaleid pidi internetti ja edasi EENeti serverisse. Lõplik video dekodeerimine ja jagamine toimub ikka EENetis.

Merikotka kaamerad on töös ESTLAT Eagles Cross Borders projekti raames.

Kevad mühab täiega

Postitatud: 14.04.2012 | Rubriik:

Nüüd, kus kevad on täies hoos, saame ka kõigi meie vaatluse all olevate lindude kohta väita, et talvitusalad on selleks korraks minevik. Kõik meie saatjatega linnud on kas juba pesitsusaladele jõudnud või rändavad. Kõik neist (noored Ahja2 ja Luule) küll sel aastal pesitsema ei asu, aga talvitusaladel ka talve siis ei veedeta.

Esimestena jõudsid Eestisse must-toonekured Raivo ja Pirsu. Kui Raivo sai kohe lennata pesitsukohta, siis Pirsu pidi esialgu paksema lume piirilt tagasi pöörduma ja veetis paar päeva Soomaa kandis, kus lund eriti polnud. Aga praeguseks on ka Pirsu saanud oma pesapaigale minna. Samas Lääne-Eestis asuvas veebikaamera pesas võime täna näha juba esimest muna. Aga Priidu on alles Türgis… ja Valdurilt pole me alates Iisaelist rohkem asukohti saanud.

Huvitav on kindlasti jälgida esimest korda, kuhu liigub Eesti noor sookurg oma esimesel kevadrändel. Ahja 2 lendas Türgist Lõuna-Ukrainasse ja tõenäoliselt lendab ta edasi põhja poole. Konnakotkas Luule pole esimese hooga palju lennanud, ta püüab meenutada, kustkohast sai üle Aadria mere. Iti sattus Kuramaal “kotti” ja otsib sealt väljapääsu. Tõnn aga lendas juba Eesist läbi ja viimased asukohad pärinevad juba Peterburi lähistelt, seega pesitsemist kodumaal ei tule. Ilmselt tõmbab teda Skandinaavia rohkem.
Pesisevate lindude asukohti me turvakaalutlustel ei näita.

Luule alustas ka kevadrännet

Postitatud: 08.04.2012 | Rubriik:

Nüüdseks on selgunud, et ka konnakotkas Luule on alustanud kevadrännet. Ta hakkas Sitsiilia idarannikult põhja suunas lendama 5. aprilli hommikul ja jõudis sama päeva õhtuks Calabria põhjaossa.

Ükski saatjatega ränduritest polnud selleks ajaks veel Eestisse jõudnud, aga esimestena rännet alustanud must-toonekured (Raivo ja Pirsu) olid üsna lähedal. Ilmselt pidurdas edasirännet kehv ilm, aga kodu lähedus võis ka sellest mitte hoolima panna ja ega kõikjal ka lund ei sadanud (mitte nagu Lääne-Eesti must-toonekure pesakaamerast võib näha). Tõnn ja Iti olid samal ajal juba Poolas ning väike-konnakotkas Karin Türgis.

Ainult Luule veel passib

Postitatud: 31.03.2012 | Rubriik:

Raivo kihutab uljalt esimesena kodumaale ja Pirsu on tal üsna kannul. Teised jälitavad pisut kaugemal.

Tänase seisuga on kindlasti talvitusalal veel hübriidne konnakotkas Luule, võibolla ka sookurg Ahja2 (sookure andmed laekuvad iga 10 päeva järel). Ülejäänud kõik rändavad. Ka Tõnn alustas teekonda põhja poole 26. märtsil, seega täpselt nädal peale ema Itit. Iti üritas rändama hakata küll mõni päev varemgi, aga millegipärast pöördus 250 km pärast talvituskohta tagasi (ju vist unustas midagi maha…).

Kuigi Raivo on üsna varajane saabuja, siis ilmselt ta ei tea, et Eestis on mõned pesakohad juba hõivatud – eile õhtul jõudis üks must-toonekurg näiteks Läänemaal asuvasse veebikaamera pessa.

Must-toonekurg Valdur pole alates 16. märtsist saatnud meile infot, siis jõudis ta Iisraeli kalatiikidele. Tõenäoliselt on Valduri saatjaga midagi viltu, sest ka talvel jäi mõnikord andmete ülekanne toimumata.