Sügisränne algas ka sisuliselt

Postitatud: 20.08.2012 | Rubriik:

Täna võib öelda, et must-toonekured ja kalakotkaste emalinnud on suures osas sügisrändele asunud. Raivo alustas 13. , Priidu tõenäoliselt 10. ja Pirsu 8. augustil. Teiste must-toonekurgede saatjad infot enam ei saada. Kui mõni jälle eetrisse jõuab, siis anname teada.
Kalakotkastest on uuena kaardil Piret, veebikaamera pesast tuntud emalind, kes alustas sügisrännet 17. augustil. Piret on jälgimisel ESTLAT Eagles projekti raames. Kuuendat sügisrännet edastab meile Erika, kelle saatja näitab vananemise märke ja jätab sageli mitmeid päevi vahele, et siis jälle kuskil ärgata. Erika on rändele asunud, aga asukohad pole piisavalt täpsed kaardile kandmiseks. ESTLAT projekti raames tulevad kaardile veel kolm kalakotkast (üks isalind Eestis ja paar Lätis), aga nemad on veel pesitsuspiirkonnas ja muutuvad nähtavaks, kui nende ränne algab.
Konnakotkad veel ei rända, kuigi Tõnn käis korra juba üle Taani väinade Saksamaal ära.01.08.2012 Sügishooaeg venis pisut

Sügisränne saatjatega lindudel

Postitatud: 03.08.2012 | Rubriik:

Momendil pole veel ükski töötava saajaga lindudest sügisrändele asunud. Leida saatja ei toimi alates mai algusest, nii nagu tavaliselt juhtub, kui lind jääb pesale hauduma. Aga seni pole saatja uuesti tööle hakanud ja teada on, et Leida pesas poegi polnud. Samuti pole meil midagi teada Valdurist, kes andis viimase signaali kevadrände ajal Lähis-Idast. Tõnn tormab endiselt ringi Skandinaavias ja sookurg Ahja2 suvitas Ukraina ja Valgevene piiril suurtel heinamaadel. Tõstsime Luule suur-konnakotkaste hulka, sest tema rändetee oli pigem selle liigi oma ja poolenisti on ta suur-konnakotkas ka geneetiliselt. Sügise arenedes lisame kaardile veel mõne Eesti Maaülikooli poolt vaadeldava sookure ja ESTLAT “Eagles cross borders” projekti kalakotkad ning merikotkad. Püüame lisada ka läti keele valikuvõimalustesse.

Tõnn jälle Soomes

Postitatud: 23.05.2012 | Rubriik:

Suur-konnakotkas Tõnn üllatab meid jälle. Skandinaavia poolsaar jäi talle väikseks ja kaasat ta sealt ka ei leidnud – nüüd proovib ta õnne Soomes. Ega sealgi sobiva vallalise suur-konnakotka leidmine kerge pole. Võib-olla tuleb minna hoopis Karjalasse või Venemaale… küllap seda näeme mõne aja pärast.

Kui pesitsevad informaatorid toimetavad oma pesapaikadel ja neid nüüd avalikult ei saa jälgida, siis hübriidne konnakotkas Luule on viimase nädala peatunud Läti edelanurgas ja sookurg Ahja2 veedab aega Valgevene edelanurgas otse Ukraina piiril uudismaadel.

Valduri kohta rohkem andmeid laekunud pole kui seda olid rändeaegsed asukohad Lähis-Idast.

Kõik pesitsejad kohal

Postitatud: 30.04.2012 | Rubriik:

26. aprilliks jõudsid kõik loodetud saatjatega täisealised linnud Eestisse ja Tõnn Rootsi. Millegipärast tundub, et Tõnn tahab Rootsis pesitsema hakata, kuigi lihtne see tal olema ei saa – tõenäoliselt pole paarilist leida.
Tõnni ema, Iti aga eksles kaks nädalat Kurzeme regioonis ja alles 23. aprillil leidis jälle õige kodutee üles.
Priidu jõudis üllatavalt hilja oma kodukohta, Saaremaale ja ei läinud sugugi mitte kohe oma pesa juurde. Võimalik, et ta siiski käis, aga pesa oli juba hõivatud ja kauemaks sinna jääda ei saanud.
Valduri saatja pole ikka meile midagi uut saatnud ja keegi pole käinud ka tema territooriumil passimas, et võimalik Valdur koos rikkis saatjaga ära näha. Aga vaikimise põhjus võib olla ka midagi muud…
Pesitsevate lindude asukohti me ei näita ja ka viimane kaardil olev asukoht pole pesa juures!

Kevad mühab täiega

Postitatud: 14.04.2012 | Rubriik:

Nüüd, kus kevad on täies hoos, saame ka kõigi meie vaatluse all olevate lindude kohta väita, et talvitusalad on selleks korraks minevik. Kõik meie saatjatega linnud on kas juba pesitsusaladele jõudnud või rändavad. Kõik neist (noored Ahja2 ja Luule) küll sel aastal pesitsema ei asu, aga talvitusaladel ka talve siis ei veedeta.

Esimestena jõudsid Eestisse must-toonekured Raivo ja Pirsu. Kui Raivo sai kohe lennata pesitsukohta, siis Pirsu pidi esialgu paksema lume piirilt tagasi pöörduma ja veetis paar päeva Soomaa kandis, kus lund eriti polnud. Aga praeguseks on ka Pirsu saanud oma pesapaigale minna. Samas Lääne-Eestis asuvas veebikaamera pesas võime täna näha juba esimest muna. Aga Priidu on alles Türgis… ja Valdurilt pole me alates Iisaelist rohkem asukohti saanud.

Huvitav on kindlasti jälgida esimest korda, kuhu liigub Eesti noor sookurg oma esimesel kevadrändel. Ahja 2 lendas Türgist Lõuna-Ukrainasse ja tõenäoliselt lendab ta edasi põhja poole. Konnakotkas Luule pole esimese hooga palju lennanud, ta püüab meenutada, kustkohast sai üle Aadria mere. Iti sattus Kuramaal “kotti” ja otsib sealt väljapääsu. Tõnn aga lendas juba Eesist läbi ja viimased asukohad pärinevad juba Peterburi lähistelt, seega pesitsemist kodumaal ei tule. Ilmselt tõmbab teda Skandinaavia rohkem.
Pesisevate lindude asukohti me turvakaalutlustel ei näita.