Head ja halvad uudised korraga

Postitatud: 25.03.2013 | Rubriik:

Alustame kurva uudisega. Meie jälgitavatest kalakotkastest vanim, Erika hukkus rändepeatuspaigas Niiluse deltas. Sama kohta on ta peatuspaigana kasutanud teadaolevalt juba kuus aastat (mil me teda jälgime). Erika otsisid üles Egiptuses elav eestlane Toomas Mikkor ja kohalik Nuweiba beduiin Salman. Tõsi, nad pidid sõitma üle 500 km oma asupaigast Erikat otsima. Sõjaväe lennuväljade naabruses polnud neil muidugi vaba voli tegutseda, aga hukkunud linnu leidsid nad üles ja võtsid saatja kaasa. Kontrollpunktides õnneks saatjat neilt üles ei leitud ja vangi ei pandud. Aga Erika kukkumiskohast leidsid nad kuivanud vereloigu. See koht asub mõne meetri kaugusel elektriliinist, mis võis ka olla linnu hukkumise põhjuseks. Laskmist või röövlooma põhjusena ei arvatud, küll aga Salman leidis, et linnu kael oli murdunud. Keegi polnud hiljem hukkunud lindu söönud.
Erika saatja on praegu Siinai idakaldal. Kui keegi on sealtpoolt Eestisse tulemas, oleks väga vajalik saatja Eestisse tuua!

Hea uudis on nagu juhtumisi sarnase nimega linnult – Läti kalakotkas Eriksilt. Me kaotasime temaga side oktoobri alguses ja kuni 23. märtsini ei teadnud midagi Eriksist. Praegu teame, et Eriksi talvituskohas polnud GSM võrku ja andmeid ei olnud võimalik saata. Nüüd, kui Eriks on rändele asunud, laekuvad kõik andmed tagantjärele, sest saatja on need kõik salvestanud. Seetõttu saame parandada nii kevadhooaja rändekaarti kui ka sügisest rändekaarti Eriksi andmetega.

Häid uudiseid näete ilmselt varsti veel, kui rändekaardil silma peal hoiate. Ja loodame, et halbu uudiseid niipea ei tule kirjutada.

Ainult Tõnn veel passib

Postitatud: 20.03.2013 | Rubriik:

Pea-aegu kõik saatjatega linnud on talvitusaladelt liikuma hakanud, ainult suur-konnakotkas Tõnn polnud tänase seisuga veel teele asunud.
19. märtsil alustas kevadrännet Angoolast kalakotkas Ilmar, kes peaks pesitsusajaks Tartumaale jõudma. Kui hästi läheb, siis saame Ilmari saabumist veebikaamera vahendusel näha. Tartumaale ootame ka mõlemaid väike-konnakotkaid ja suur-konnakotkas Sanderit. Kalakotkas Piret liigub samuti kodu poole piki Niiluse orgu ja temagi saabumist proovime nähtavaks teha veebikaamera abil.
Kehvemad lood on vist kalakotkas Erikaga, tema asukohad on kuidagi liiga ühes kohas Niiluse deltas juba nädal aega. Siinais elav Toomas Mikkor proovib Erika viimaseid asukohti kontrollima minna. Siis selgub, mis seal õieti on.
Must-toonekurg Priidu oli järele jõudmas Raivole, mille peale Raivo jättis 19. märtsil oma peatuskoha Bulgaarias ja suundus põhja poole.
Endiselt pole andmeid osade lindude kohta, kellest me siiski loodame varsti midagi teada saada.

Kevadränne Aafrikast algas

Postitatud: 04.03.2013 | Rubriik:

Kaua oodatud lindude kevadränne on pihta hakanud. Tehniliste nüansside tõttu saime alles nüüd teada, et esimesena (21. veebruaril) alustas rännakut Lähis-Idast pesakoha poole must-toonekurg Raivo. Raivo on ühtlasi ka meie kõige pikemaajalisem koostööpartner, näeme juba tema seitsmendat kevadrännet. Teisena alustas 26. veebruaril Priidu, kes talvitas Kesk-Aafrika Vabariigis. Priidu on Saaremaa must-toonekurg, kelle kuuendat saabumist peaksime nüüd nägema. Kolmas praeguseni jälitav must-toonekurg nimega Pirsu startis Kamerunist 1. märtsil. Teda loodame näha Harjumaal tänavu edukalt pesitsemas.
Kevadrännet on alustanud ka kuuendat kevadet jälgitav kalakotkas Erika, aga tema päevinäinud saatja ei taha anda välja täpseid GPS asukohti. Nii oskame vaid kaudselt väita, et Erika oli 1. märtsil ligi 1200 km juba lennanud, aga 21. veebruaril oli ta veel talvituskohas. Tõenäoliselt teeb Erika peatuse Niiluse deltas, enne kui põhja poole edasi lendab.

Kes stardib järgmisena? Kas Piret ja Ilmar ka varsti liikuma hakkavad? Mida teeb Ahja2 sel aastal? Kas Läti Eriks ilmub veel levisse? Äkki lätlane A531 leiab pesakoha hoopis Eestis? Kas Tõnn hakkab tänavu pesitsema ka… jne. Küsimusi jätkub.

Kevad läheneb

Postitatud: 17.02.2013 | Rubriik:

Paar päeva oli server rivist väljas ja rändekaarti ei saanud vaadata, aga 15. veebruarist tuleb meil pöörata rändekaardil lehte – alustame 2013 kevadega. Raske on ennustada, millal linnud oma talvitusaladelt liikuma hakkavad. Võimalik, et näiteks väike-konnakotkas Magnus on juba siiapoole teel. Ränne on lindudele üsna raske ettevõtmine, aga nii on see aastatuhandeid olnud ja tugevamad jäävad populatsioonis järglasi andma. Selleks tuleb õigeks ajaks pesitsusaladele tagasi jõuda. Üksikute lindude rännet on võimalik jälgida saatjate abil, aga saatjate jaoks püütud linnud ei pruugi olla kõige tugevamad selles populatsioonis. Teisalt on nad üsna juhuslikud oma liigi esindajad, ehk võiks teatud tõenäosusega anda ülevaate liigist. On vähe võimalusi, et saatja kuidagi võiks linnu ellujäämist soodustada, kuigi vähemalt üks niisugune juhus on meil ka olnud. Tõenäoliselt ei saa saatjaid kunagi olema nii palju kui rõngaid lindude jalas, seega tuleb olmasolevatest andmetest võimalikult palju infot ära kasutada liikide kaitseks. Rändekaardile jääb esialgu siiski vaid teavituslik ülesanne.
Kaardilt kaovad kevadlehe keeramisega sügisrändel või talvitusalal kadunud linnud. Kindlalt on teada sookurg Hauka, merikotkas Nimetu, konnakotkas Luule ja Läti kalakotkas Ilze hukkumine, aga tõenäoliselt on neid rohkem. Samas oli heaks avastuseks must-toonekurg Valduri leidmine, kuigi varem pidasime ka teda hukkunuks.

Paar-kolm nädalat veel oodata

Postitatud: 02.02.2013 | Rubriik:

Kui vaadata meie kotkaste talvituskohti kaardil, siis võib oletada, et kevadrändeni on jäänud paar-kolm nädalat. Ilmar talvitab nii kaugel, et aprilli alguses kohale jõudmiseks peaks ta üsna varakult tulema hakkama. Enne veebruari lõppu peaks ka Piret ja Erika liikuma hakkama, sest mullu kevadel hakkas Erika kodu poole liikuma 20. veebruari paiku (täpset kuupäeva pole, sest saatja oli ka siis tühjaks saanud ning hakkas uuesti laadima lennu ajal).
Väike-konnakotkas Karin, kes talvitab kõige kaugemal, hakkas mullu liikuma alles naistepäeva ajal, 8. märtsil. Praeguseks on ta Lõuna-Aafrika Vabariigis, kuigi mullu Karin selles riigis ei käinud.
Loodame, et kevade arenedes ja valguse tugevnedes ilmuvad välja ka kadunud linnud – Eriks, Tore, Meelis ja Sillu.