Kotkaklubi

Kuigi Kotkaklubi ametlik registreerimise aeg on 1999. aasta, tegelesid mitmed inimesed kotkaste seirega juba 20.sajandi esimesel poolel. Ilmselt on olnud kotkahuvilisi ka varem, aga puudub tõestusmaterjal. Läinud sajandi alguspoole kotkatöödest on valminud 1937. aastal lühifilm „The Last of the Golgen Eagle”. See on tõenäoliselt Muraka rabas 1935. aastal Eesti Kultuurfilmi vändatud ja hiljem Inglismaal monteeritud. Tollel ajal olid metsavahid ja ka metsaülemad põhilisteks infokogujateks kohapeal. Kotkapesade kontrollimisega tegelesid Johannes Lepiksaar, N. Mikkelsaar, Gustav Vilbaste. Peale sõda tegelesid kotkastega Eerik Kumari, Ü. Järvekülg, Lembit Enok, Hillar Pärjassaar. Alates 1960-nadatest kaitsevad kotkaid Aksel Baumer, Fred Jüssi, Tiit Randla, Jaan Rannap, Edgar Valter. Hiljem Jüri Tõnisson ja Anti Õun. Organisatsiooniliselt uuele tasemele jõuti kotkakaitses 1989 aastal, mil Einar Tammuri eestvõttel moodustati looduskaitse-kooperatiiv Kotkas. Uute liikmete lisandudes ja Eesti riigi arenedes kujunes kooperatiivist kümne aasta jooksul kotkameeste klubi, mis sai ametliku nime Kotkaklubi.

Kui Teil on vaatlusi mõne kotkapere kohta või leiate kahtlaselt suure kullilise pesa ärge kahelge sellest meile teatamast !!

Kotkaklubi tänane päev

Praegusel momendil kuulub Kotkaklubisse 29 liiget, keda ühendab soov teha midagi kotkaste heaks. Nii on ka Kotkaklubi põhikirjaliseks eesmärgiks, et kotkad ja must-toonekurg jääksid ilmestama Eesti maastikku ka tulevikus.

Kotkaklubisse saab astuda vaid kõigi seniste liikmete nõusolekul (vt Kotkaklubi põhikiri). Reeglina peab soovija olema varem näidanud oma soovi ja oskust kotkaste või teiste kullilistega tegelemisel ja sel teel tõestanud tegudega oma sobivust Kotkaklubisse kuulumiseks. Kotkaklubi tegevust koordineerib kolmeliikmeline juhatus. Kogu tegevus Kotkaklubis on vabatahtlik või projektipõhine ning keerleb kotkaste ja must-toonekure ümber. Kotkaklubi liikmeid on pea terves Eestis. Igas maakonnas on Kotkaklubil oma koordinaator, kes tegeleb sealsete kiiremate probleemide lahendamisega. Vajadusel saate pöörduda üleriigilistes kotkaid puudutavates küsimustes kotkaekspert Urmas Sellise poole (5034799; urmas@kotkas.ee).