Uued linnud kaardil

Postitatud: 16.09.2012 | Rubriik:

Rändekaardile on kantud praeguseks tõenäoliselt kõik linnud, keda sel aastal näidata saame. Uutena on ilmunud nähtavale Maaülikooli sookure töörühma poolt jälgitavad neli noort sookurge (Ahja3, Juula2, Kadaja ja Hauka), kellest vähemalt kolm on ka tänaseks rändele asunud. Numbritega territooriumitelt on ka varem noorlinde jälgitud, näiteks Ahja2 sai mullu jälgimisseadme ja toimetas terve viimase suve Valgevene-Ukraina piiril.
Nimeta merikotkas, kes oli ravil Maaülikooli Loomakliinikus asus pärast nädalast passimist Emajõe-Suursoos põhja poole liikuma. Ta leiti Soome lahest ja võib arvata, et sinnakanti ta ka tagasi läheb. Saame näha, kas ta oli enne hätta sattumist pesitseja või veel mitte… Tema saatja kulud kaetakse vabatahtlike annetuste abil.
Huvitav on kalakotkas Pireti teekond. Millegi pärast pöördus ta enne Sudaani piiri ületamist tagasi põhja suunas. Võimalik, et liivatorm tuli vastu või muud taolist. Igatahes nii pikka tagasilendu rände ajal pole varem meie jälgitud lindude puhul olnud. Teine ESTLAT Eagles projekti kalakotkas Ilze peatub Ungaris Hortobagy Rahvuspargi piiril. Läti isalind Eriks peatub Bulgaarias, aga meie Ilmar pole veel rändele asunud. Ka konnakotkad hakkavad reisima.

Uuenenud rändekaart

Postitatud: 06.09.2012 | Rubriik:

Lindude rändekaardil on toimunud muutused, mida ehk esmapilgul ei märkagi – lisandunud on uued tegelased, ESTLAT projekti kalakotkad ja päris uue liigina merikotkad. Uue andmeformaadi tõttu pidime kogu kaardiprogrammi muutma ja lisaks saab nüüd kaarti vaadata ka läti keeles. Need muutusedki on ESTLAT projekti osa.
Aga kui vaadata lähemalt uute kalakotkaste teekondi, siis paistavad need juba üsna tõepärased ja seetõttu ka huvitavad. Kalakotkad on valdavalt päikesele eksponeeritud, mistõttu saatjate akud on korralikult laetud ning asukohti võime võtta kasvõi iga poole tunni tagant. Merkotkad nii valguslembesed pole ja nende asukohti nii tihedalt määrata ei saa.
Kalakotkad Piret ja Erika peatuvad samal ajal ja samas kohas, Niiluse delta idaservas. Aga nad jõudsid sinna täiesti erinevat teed pidi. Must-toonekurg Raivo on jõudnud talvitusalale, Jordani jõe orgu.
Merikotkad Sillu ja Meelis on tänavu sündinud ja alles alustavad iseseisvat elu.

Sügisränne algas ka sisuliselt

Postitatud: 20.08.2012 | Rubriik:

Täna võib öelda, et must-toonekured ja kalakotkaste emalinnud on suures osas sügisrändele asunud. Raivo alustas 13. , Priidu tõenäoliselt 10. ja Pirsu 8. augustil. Teiste must-toonekurgede saatjad infot enam ei saada. Kui mõni jälle eetrisse jõuab, siis anname teada.
Kalakotkastest on uuena kaardil Piret, veebikaamera pesast tuntud emalind, kes alustas sügisrännet 17. augustil. Piret on jälgimisel ESTLAT Eagles projekti raames. Kuuendat sügisrännet edastab meile Erika, kelle saatja näitab vananemise märke ja jätab sageli mitmeid päevi vahele, et siis jälle kuskil ärgata. Erika on rändele asunud, aga asukohad pole piisavalt täpsed kaardile kandmiseks. ESTLAT projekti raames tulevad kaardile veel kolm kalakotkast (üks isalind Eestis ja paar Lätis), aga nemad on veel pesitsuspiirkonnas ja muutuvad nähtavaks, kui nende ränne algab.
Konnakotkad veel ei rända, kuigi Tõnn käis korra juba üle Taani väinade Saksamaal ära.01.08.2012 Sügishooaeg venis pisut

Sügisränne saatjatega lindudel

Postitatud: 03.08.2012 | Rubriik:

Momendil pole veel ükski töötava saajaga lindudest sügisrändele asunud. Leida saatja ei toimi alates mai algusest, nii nagu tavaliselt juhtub, kui lind jääb pesale hauduma. Aga seni pole saatja uuesti tööle hakanud ja teada on, et Leida pesas poegi polnud. Samuti pole meil midagi teada Valdurist, kes andis viimase signaali kevadrände ajal Lähis-Idast. Tõnn tormab endiselt ringi Skandinaavias ja sookurg Ahja2 suvitas Ukraina ja Valgevene piiril suurtel heinamaadel. Tõstsime Luule suur-konnakotkaste hulka, sest tema rändetee oli pigem selle liigi oma ja poolenisti on ta suur-konnakotkas ka geneetiliselt. Sügise arenedes lisame kaardile veel mõne Eesti Maaülikooli poolt vaadeldava sookure ja ESTLAT “Eagles cross borders” projekti kalakotkad ning merikotkad. Püüame lisada ka läti keele valikuvõimalustesse.

Tõnn jälle Soomes

Postitatud: 23.05.2012 | Rubriik:

Suur-konnakotkas Tõnn üllatab meid jälle. Skandinaavia poolsaar jäi talle väikseks ja kaasat ta sealt ka ei leidnud – nüüd proovib ta õnne Soomes. Ega sealgi sobiva vallalise suur-konnakotka leidmine kerge pole. Võib-olla tuleb minna hoopis Karjalasse või Venemaale… küllap seda näeme mõne aja pärast.

Kui pesitsevad informaatorid toimetavad oma pesapaikadel ja neid nüüd avalikult ei saa jälgida, siis hübriidne konnakotkas Luule on viimase nädala peatunud Läti edelanurgas ja sookurg Ahja2 veedab aega Valgevene edelanurgas otse Ukraina piiril uudismaadel.

Valduri kohta rohkem andmeid laekunud pole kui seda olid rändeaegsed asukohad Lähis-Idast.