Halvad uudised kalakotkas Ilze kohta

Postitatud: 07.11.2012 | Rubriik:

Kalakotkas Ilze liikus lõuna suunas kuni Sitsiiliani ja siis pöördus ootamatult tagasi Itaaliasse. 26. oktoobril jäi ta paikseks hõredalt asustatud paigas Calabria maakonnas. Alates 29. oktoobrist on ta ilmselt surnud, sest temperatuuriandur näitab sellest kuupäevast välistemperatuuri. Otsisime abilisi, kes oleks valmis minema ja Ilze hukkumiskohta kontrollima. Nii saime Elisabetta abiga kontakti Itaalia linnukaitseorganisatsiooni (LIPU) kohaliku Rende osakonnaga ja Roberto Santopaologa. Tema käis koos Antonio Mancusoga kohapeal vaatamas ning leidis kalakotka suled. Kahjuks oli maastik seal paigas väga raskesti läbitav kanjon, lisaks okkalised tihedad põõsad ja parasjagu lehti langetavad puud (vt pilte Ilze galeriist). Seetõttu polnud ümbrusest võimalik otsida ning saatja ja kotka jäänused jäid leidmata. Tõenäoliselt oli mingi röövloom seda ka söönud ja kuhugi eemale vedanud. Aga saatja saadab endiselt asukohti samast piirkonnast (ca 20 m raadiuses sulgede leidmise kohast) ja võimalik, et leidub veel keegi, kes sinna otsima on nõus minema… Saatja patarei aga tühjeneb, st valgust talle eriti peale ei paista

Miks mõne linnu andmeid nii kaua peab ootama?

Postitatud: 30.10.2012 | Rubriik:

Rändekaardi pidevad jälgijad on märganud, et uuendused ilmuvad kaardile üsna ebakorrapäraselt, erinevatel lindudel eri aegadel ja vahest jääb pikem vahe sisse.
Põhjuseid on selleks peamiselt kaks: ühest küljest laekuvad erinevate lindude andmed erinevate vaheaegadega (talvel 5-10 päeva), aga mõnikord jäävad tulemata plaanilised andmed või laekuvad ainult ebatäpsed Argose asukohad (viimaseid olema mõnikord kaardil kasutanud). Andmete mittelaekumisel võib omakorda olla mitu põhjust, neist kõige halvem on see, et lind on hukkunud ja saatja asub kohas, kust me signaali üles ei leia. Nii juhtus näiteks Nimetu merikotkaga, kes oli laskmise järel kukkunud selili kraavi ja seal polnud enam GSM mobiililevi, et andmeid saata ega ka saatjas asuv GPS ei suutnud läbi vee enam asukohti võtta. Loodame, et Nimetu mõrvar leitakse. Kotka käekäigule kaasa elanud inimesed üle maailma on algatanud isegi avaliku allkirjade kogumise, et uurimine soiku ei jääks.
Teine võimalus andmete mittelaekumiseks on energia puudus, st saatja peal olevad päikesepatareid ei suuda piisavalt energiat toota. Niisugune olukord tekib, kui ilm on pikemat aega pilvine, lind veedab enamuse ajast kuskil varjus või linnu suled katavad saatjat. Energia puudus pole enamasti probleemiks Aafrikas.
Kolmas põhjus on sagedamini just Aafrikas esinev, see on GSM mobiililevi puudumine. Sellel puhul saatja küll kogub GPS asukohti, aga saadab need ära kunagi siis, kui levisse satub. Samas, kui lind hukub niisuguses kohas, siis me ei saa reeglina teada tema hukkumiskohta. Mobiililevi kaudu toimivad meil merikotkad ja enamus kalakotkaid (va Erika). Mobillilevi kasutamine on tunduvalt odavam, kui varem kasutatud Argos satelliitside.
Seega 7. oktoobrist kadunud kalakotkas Eriks on loodetavati sattunud lihtsalt kohta, kus puudub GSM levi. Samamoodi kaovad aeg-ajalt teised kalakotkad levist. Ilze on kahtlaselt paigale jäänud Itaalia lõunaosas, aga see pole kindlasti leviprobleem. Noored merikotkad Sillu ja Meelis ei poseeri selga piisavalt valguse poole ja nende puhul tuleks oodata valgemaid ilmasid ning et nad rohkem ringi lendaksid. Suur-konnakotkas Tore liigub väga sarnaselt Tõnni esimese aasta teekonnaga… Ja väike-konnakotkas Karin jõudis talvituspiirkonda Zambias.

Nimeta merikotkas sai surma

Postitatud: 12.10.2012 | Rubriik:

Eesti Maaülikooli Loomakliinikus elujõuliseks turgutatud merikotkas Nimeta ei saatnud meile ühtegi signaali peale 2.oktoobri hommikut ja nii käisime tema viimases asukohas vaatamas. Viimase kotka asukoha oli saatja meile edastanud 2. oktoobri hommikul kell 9 ja lootsime sellest kohast leida kasvõi mingeid jälgi merikotkast. Sellest metsatukast me küll midagi ei leidnud, aga lähedalasuvalt põllult läks lendu parv ronkasid. Tundus, nagu mõni surnud loom oleks kuskil lähedal ja seetõttu pole imekspandav, et meie Nimetu kotkas ka seal aega veetis. Ta oli kohal olnud juba kuus päeva.
Peagi aga leidsime kraavist merikotka selili laiba ja tundus, et ta on seal olnud juba ehk nädala. Rongad olid pehmemad osad ära söönud, aga ükski suurem loom polnud seal juures käinud, sest vees olevad selg ja jalad olid terved. Samuti saatja linnu seljas, aga see ei saanudki kraavist signaali saata nõrga GSM levi tõttu. Lind oli ilmselt just nii kraavi kukkunud. Peale saatja laadimist saime sealt veel kaks asukohta, aga needki olid 2. oktoobrist, kell 12 ja kell 15. Hiljem polnud saatja GPS enam asukohti salvestanud, kuigi kell 18 oleks pidanud järgmine asukoht olema võetud. Sellest tulenevalt võib oletada, et kotkas hukkus 2. oktoobril peale 15:00. Kuna veterinaar Madis Leivits leidis, et kotka seljal ja jalgadel olev nahaalune rasvakiht on väga korralik, siis mingit pikaajalist kurnatust või haigust sel linnul olla ei saanud. Järelikult pidi ta hukkuma üsna äkki – tõenäolisem on laskmine… Seda toetavad ka Madise poolt röntgenis leitud pliifragmendid, mis on allesolevas lihakehas nähtavad ja mida polnud siis kui kotkas oli taastusravil.
Kellel oli vaja kotkast tulistada?

Läti Eriks läheneb ekvaatorile

Postitatud: 30.09.2012 | Rubriik:

Uued linnud üllatavad meid üsna sageli, nii ka Lätis pesitsenud kalakotkas Eriks. Ta lendas üle Vahemere ja Sahaara kõrbe, kus tõenäoliselt kala püüda ei õnnestunud. Vahepeal me kaotasime ta kaardilt, sest GSM leviga pole kõrbealadel kiita. Tänaseks on side Eriksiga taastunud, ta läbis Kameruni ja jõudis 28. septembril väiksesse troopilisse Ekvatoriaal-Guinea riiki. Vaevalt, et ta vihmametsas talvitama asub, pigem lendab lõuna poole edasi. Kalakotkas Erika, meie ammune tuttav alustas 23. septembril oma sügisrände viimast lõiku Niiluse deltast Sudaani Ar-Rahadi jõe äärde. Kalakotkas Piret peatub täpselt samas kohas teist korda ja tal ei paista olevat kiiret kuhugi. Pireti tagasiränne pole meie praeguste teadmiste valguses just tavaline nähtus.
Sookurgede kohta loodame uudiseid edastada järgmine kord.
Nimeta merikotkas pöördus tagasi Eesti põhjarannikult ja peatub nüüd Lääne-Virumaa lõunaosas. Meie oletused tema edasise liikumise osas polnud seega eriti täpsed, aga kevadeni ja pesitsemiseni on veel palju aega. Nimeta merikotka GPS-saatja ostukulud on aidanud katta vabatahtlikud toetajad Eestist ja eriti väljaspoolt. Suur tänu neile projekti meeskonna poolt!

Tõnn Saksamaal, kalakotkad kõik rändel

Postitatud: 22.09.2012 | Rubriik:

Alates 2008 aastast jälgitav suur-konnakotkas Tõnn on jätnud Taani ja läks ära Saksamaale. Kas ta tänavu ka BeNeLuxi maid külastab, jääb esialgu vaid ennustada. Aga järgmiste andmete laekumisel on see selge. Konnakotkastest on seni pooled Eestis, aga nende rändeaeg peaks üsna lähedal olema. Must-toonekured teevad aega parajaks oma peatuskohtades, Raivo jaoks on paar viimast aastat Jordani jõe org jäänud ka talvituskohaks. Pirsul pole kiiret, Evrose alamjooksul meeldib tal igal aastal peatuda.
Kõik jälgitavad kalakotkad on lõuna poole teele asunud, viimasena Eesti “oma mees” Ilmar. Huvitav on Läti Ilze pikem peatus Hortobagy Rahvuspargis, kahe suure kalakasvatuse vahel. Ilze (suvine) kaasa Eriks jõudis üle Vahemere ilmselt kõrbesse ja seal pole GSM levi, mille abil tänavuste kalakotkastega sidet peame. Uusi asukohti tuleb nüüd oodata. Piret seevastu pöördus kõrbest tagasi ja on nüüd jälle Niiluse deltas. Sookurgede andmed laekuvad iga kümne päeva järel, seetõttu kiiremini nende andmeid uuendada ei saa.
Ka kaardilehe väljanägemist muutsime pisut kasutajasõbralikumaks.