Uus merikotkas kaardil

Postitatud: 06.04.2013 | Rubriik:

Peale pikaaegset passimist varjendis õnnestus 1. aprillil meie ESTLAT projektijuhil Janis Kuzel kinni püüda teine vana merikotkas. See lind on samuti teada päritoluga, rõngastatud pesapojana Läti lääneosas Skrunda lähistel 2008. Nime sai temagi oma rõnganumbri järgi – A540. Seega saame rändekaardil näha kahe (isaslind A531 ja emaslindA540) viieaastase merikotka liikumisi, kes veel ei pesitse.

Läti kalakotkas Eriks ületas Vahemere samal päeval, 1. aprillil. Tal kulus selleks enam kui 12 tundi ja teekond polnud just lühim võimalik, aga kotkas teab paremini… Eesti kalakotkas Ilmar praegu infot ei sada, aga see on ka loogiline kui Sahaaarast üle tuleb lennata. Piret peatub endiselt Niiluse delta servas. Muideks, Pireti ja Ilmari pesade juurde paneme enne nende saabumist veebikaamerad ja siis saavad loodetavasti kõik huvilised jälgida nende saabumist ning pesaelu.
Kevadrännet juhib praegu suur-konnakotkas Sander, kellele järgnevad must-toonekured Priidu ja Raivo.

Euroopas on külm

Postitatud: 31.03.2013 | Rubriik:

Mitmete rändlindude vaatlused eri Euroopa piirkondades on üsna sarnaste tulemustega – linnud ei toimeta nii nagu tavapäraselt, vaid kasutavad kas neile ebatavalisi peatuskohti või rändavad hoopiski tagasi lõuna poole. Sama asja võime märgata meie saatjatega lindude puhul – Raivo ja Priidu lendasid paarsada kilomeetrit tagasi lõuna poole ja konnakotkad Iti ning Sander on jäänud pidama Bulgaariasse. Iti peatuskohas käisid vaatamas kolleegid Bulgaariast ja leidsid Iti täie tervise juures (üks pilt galeriis on ka sellest käigust). Aga et ilm on sealgi väga külm, siis selle tõttu Iti ilmselt edasi lennata ei taha.
Praegu Aafrikas olevad linnud ilma üle kurta ei tohiks ja Läti kalakotkas Eriks on just jõudmas peale Sahaara kõrbe ületamist Vahemere äärde. Eesti kalakotkas Ilmar alles jõuab Sahaara kõrbe. Piret peatub endiselt Niiluse deltas ja hoiab jälgijate meeli ärevil, sest Erika saatus on kõigil veel meeles.
Lõpuks hakkas rändama ka suur-konnakotkas Tõnn. Ja kaardil saame näidata merikotkas Sillu liikumisi. Ootame veel suur-konnakotkas Tore saatja ärkamist. Sookurgede andmed jäid viimase ülekande ajal väga kesiseks, selle põhjusi näitab aeg.

Head ja halvad uudised korraga

Postitatud: 25.03.2013 | Rubriik:

Alustame kurva uudisega. Meie jälgitavatest kalakotkastest vanim, Erika hukkus rändepeatuspaigas Niiluse deltas. Sama kohta on ta peatuspaigana kasutanud teadaolevalt juba kuus aastat (mil me teda jälgime). Erika otsisid üles Egiptuses elav eestlane Toomas Mikkor ja kohalik Nuweiba beduiin Salman. Tõsi, nad pidid sõitma üle 500 km oma asupaigast Erikat otsima. Sõjaväe lennuväljade naabruses polnud neil muidugi vaba voli tegutseda, aga hukkunud linnu leidsid nad üles ja võtsid saatja kaasa. Kontrollpunktides õnneks saatjat neilt üles ei leitud ja vangi ei pandud. Aga Erika kukkumiskohast leidsid nad kuivanud vereloigu. See koht asub mõne meetri kaugusel elektriliinist, mis võis ka olla linnu hukkumise põhjuseks. Laskmist või röövlooma põhjusena ei arvatud, küll aga Salman leidis, et linnu kael oli murdunud. Keegi polnud hiljem hukkunud lindu söönud.
Erika saatja on praegu Siinai idakaldal. Kui keegi on sealtpoolt Eestisse tulemas, oleks väga vajalik saatja Eestisse tuua!

Hea uudis on nagu juhtumisi sarnase nimega linnult – Läti kalakotkas Eriksilt. Me kaotasime temaga side oktoobri alguses ja kuni 23. märtsini ei teadnud midagi Eriksist. Praegu teame, et Eriksi talvituskohas polnud GSM võrku ja andmeid ei olnud võimalik saata. Nüüd, kui Eriks on rändele asunud, laekuvad kõik andmed tagantjärele, sest saatja on need kõik salvestanud. Seetõttu saame parandada nii kevadhooaja rändekaarti kui ka sügisest rändekaarti Eriksi andmetega.

Häid uudiseid näete ilmselt varsti veel, kui rändekaardil silma peal hoiate. Ja loodame, et halbu uudiseid niipea ei tule kirjutada.

Ainult Tõnn veel passib

Postitatud: 20.03.2013 | Rubriik:

Pea-aegu kõik saatjatega linnud on talvitusaladelt liikuma hakanud, ainult suur-konnakotkas Tõnn polnud tänase seisuga veel teele asunud.
19. märtsil alustas kevadrännet Angoolast kalakotkas Ilmar, kes peaks pesitsusajaks Tartumaale jõudma. Kui hästi läheb, siis saame Ilmari saabumist veebikaamera vahendusel näha. Tartumaale ootame ka mõlemaid väike-konnakotkaid ja suur-konnakotkas Sanderit. Kalakotkas Piret liigub samuti kodu poole piki Niiluse orgu ja temagi saabumist proovime nähtavaks teha veebikaamera abil.
Kehvemad lood on vist kalakotkas Erikaga, tema asukohad on kuidagi liiga ühes kohas Niiluse deltas juba nädal aega. Siinais elav Toomas Mikkor proovib Erika viimaseid asukohti kontrollima minna. Siis selgub, mis seal õieti on.
Must-toonekurg Priidu oli järele jõudmas Raivole, mille peale Raivo jättis 19. märtsil oma peatuskoha Bulgaarias ja suundus põhja poole.
Endiselt pole andmeid osade lindude kohta, kellest me siiski loodame varsti midagi teada saada.

Kevadränne Aafrikast algas

Postitatud: 04.03.2013 | Rubriik:

Kaua oodatud lindude kevadränne on pihta hakanud. Tehniliste nüansside tõttu saime alles nüüd teada, et esimesena (21. veebruaril) alustas rännakut Lähis-Idast pesakoha poole must-toonekurg Raivo. Raivo on ühtlasi ka meie kõige pikemaajalisem koostööpartner, näeme juba tema seitsmendat kevadrännet. Teisena alustas 26. veebruaril Priidu, kes talvitas Kesk-Aafrika Vabariigis. Priidu on Saaremaa must-toonekurg, kelle kuuendat saabumist peaksime nüüd nägema. Kolmas praeguseni jälitav must-toonekurg nimega Pirsu startis Kamerunist 1. märtsil. Teda loodame näha Harjumaal tänavu edukalt pesitsemas.
Kevadrännet on alustanud ka kuuendat kevadet jälgitav kalakotkas Erika, aga tema päevinäinud saatja ei taha anda välja täpseid GPS asukohti. Nii oskame vaid kaudselt väita, et Erika oli 1. märtsil ligi 1200 km juba lennanud, aga 21. veebruaril oli ta veel talvituskohas. Tõenäoliselt teeb Erika peatuse Niiluse deltas, enne kui põhja poole edasi lendab.

Kes stardib järgmisena? Kas Piret ja Ilmar ka varsti liikuma hakkavad? Mida teeb Ahja2 sel aastal? Kas Läti Eriks ilmub veel levisse? Äkki lätlane A531 leiab pesakoha hoopis Eestis? Kas Tõnn hakkab tänavu pesitsema ka… jne. Küsimusi jätkub.